| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Bezpłatne zlecenie a opłacanie składek ZUS

Bezpłatne zlecenie a opłacanie składek ZUS

Zakres ubezpieczeń i sposób opodatkowania zależy od rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej. Bezpłatna umowa zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń, a osoba ją wykonująca nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu.

Bezpłatne zlecenie - brak tytułu do ubezpieczeń

Bezpłatna umowa zlecenie nie stanowi tytułu do ubezpieczeń. Gdyby umowa zlecenia była odpłatna, wówczas można wybrać, czy składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane z działalności czy ze zlecenia. W takiej sytuacji nie miałaby znaczenia wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu umowy zlecenia. Płatnikiem składek, przekazującym za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniom raporty imienne wraz z deklaracją rozliczeniową oraz opłacającym składki do ZUS za zleceniobiorcę, jest zleceniodawca.

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Odpłatność zlecenia - podstawa wymiaru składek

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jeżeli w umowie tej określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie (art. 18 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), z wyłączeniem zasiłków (jeśli zleceniobiorca nabędzie do nich prawo) oraz niektórych przychodów określonych przepisami rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Natomiast podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców jest kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszona o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez ubezpieczonych i potrącone przez płatników ze środków ubezpieczonego (art. 81 ust. 1 i 6 ustawy zdrowotnej).

Forum Kadry

Nieodpłatność zlecenia

Zleceniobiorca może wykonać zlecenie (wykonać usługę) bez wynagrodzenia (art. 735 § 1 Kodeksu cywilnego). Jednak w celu ustalenia, czy w danej sytuacji istnieje obowiązek ubezpieczeń, nieodpłatny charakter zlecenia powinien jasno wynikać z zawartej umowy. W takiej sytuacji zleceniobiorca wykonujący umowę nieodpłatnie nie będzie podlegał ani ubezpieczeniom społecznym (obowiązkowo ani dobrowolnie), ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Do celów ubezpieczeniowych nieodpłatny charakter umowy zlecenia musi jednoznacznie wynikać z treści umowy.

Sytuacji tej nie zmienia okoliczność, w której zleceniodawca zwraca poniesione przez zleceniobiorcę koszty związane z wykonaniem nieodpłatnej umowy. Nieodpłatna umowa zlecenia, z której nie mogą być za ubezpieczonego opłacane żadne składki (brak wynagrodzenia – nie zostanie ono zatem określone ani kwotowo, ani w żaden inny sposób) nie może stanowić tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem zdrowotnym.

Objęcie ubezpieczeniami zleceniobiorcy wykonującego taką umowę stałoby w sprzeczności z ogólnymi zasadami systemowymi, zgodnie z którymi za ubezpieczonego są opłacane składki, których wysokość w konsekwencji decyduje o wysokości świadczeń należnych z tytułu wystąpienia danego rodzaju ryzyka (niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością, koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, osiągnięciem wieku emerytalnego itd.).

Zleceniobiorca równolegle na etacie - jakie ubezpieczenia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK