| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Dlaczego osoba pracująca na zlecenie nie jest pracownikiem?

Dlaczego osoba pracująca na zlecenie nie jest pracownikiem?

Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Tak określona definicja wskazuje, że tylko osoba zatrudniona na podstawie:
• umowy o pracę,
• powołania,
• wyboru,
• mianowania,
• spółdzielczej umowy o pracę
jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy i tylko do takiej osoby mają zastosowanie wszystkie przepisy praca pracy. Każda osoba fizyczna zatrudniona na podstawie jednej z wymienionych podstaw zatrudnienia pozostaje z pracodawcą w pracowniczym stosunku pracy.

Pracownikiem może być wyłącznie osoba fizyczna – człowiek.

Mimo, iż pracę można świadczyć w ramach umów cywilnoprawnych osoba fizyczna zatrudniona na podstawie jednej z umów cywilnoprawnych nie korzysta ze statusu pracownika. Obecnie w obrocie prawnym funkcjonuje wiele umów, na podstawie których pracodawcy „zatrudniają” pracowników. Większość z nich ma na celu uniknięcie zobowiązań podatkowych i socjalnych, są one zatem często wykorzystywane. Nie każdy taki pracownik wie, że zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej nie daje mu praktycznie żadnych praw pracowniczych, o świadczeniach socjalnych nie wspominając.

Polecamy: Czym się różni umowa zlecenia od umowy o pracę?

Pojęcie „pracownik” zdefiniowane zostało w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dawniej Europejski Trybunał Sprawiedliwości – ETS) przedstawia się ono następująco: pracownikiem jest każdy, kto na rzecz pracodawcy oraz pozostając mu podporządkowanym i zgodnie z jego poleceniami wykonuje pracę za wynagrodzeniem, będącym świadczeniem wzajemnym. Trybunał zaznaczył znamienną rolę elementów, które pozwalają na odróżnienie pracownika od innej osoby, która nie świadczy pracy w ramach stosunku pracy. Czynnikami tymi są: wynagrodzenie, wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego za pracę, rodzaj umowy o pracę, cel zatrudnienia, organizacja pracy.

Jak widać nasza definicja kodeksowa nie do końca jest spójna z orzecznictwem europejskim, które wydaje się trafne w tym zakresie. Dostosowanie tej definicji na gruncie polskim jest wręcz niemożliwe, właśnie z uwagi na szeroką obecność umów cywilnoprawnych w obrocie gospodarczym oraz z pewnymi związanymi z nimi przywilejami dla pracodawcy. 

Polecamy serwis: Zlecenie

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej nie korzysta z uprawnień pracownika.
Osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej nie korzysta z uprawnień pracownika.

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK