REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca naszych marzeń - czy w ogóle istnieje?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
wymarzony pracodawca
wymarzony pracodawca
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudniania rozpoczęła we wrześniu 2012 r. realizację nowego cyklu badań ankietowych skupionych wokół tematu wymarzonego pracodawcy w opinii Polaków. W pierwszym badaniu celem było poznanie wyobrażeń pracowników odnośnie idealnego miejsca pracy i cech, jakie powinien mieć idealny pracodawca. Jakie elementy sprawiają, że pracownik dobrze czuje się na swoim stanowisku i co składa się na wymarzony zakład pracy.

W badaniu wzięło udział 100 respondentów wylosowanych spośród osób, które korzystały z usług Zielonej Linii. Ankiety przeprowadzono telefonicznie.

Autopromocja


Niewielką przewagę wśród respondentów miały kobiety, których było 57%.

Ponad połowa badanych osób była w wieku od 26 do 35 lat. Co piąty użytkownik Zielonej Linii znalazł się w przedziale wiekowym 36-45 lat. Najmniej wylosowano respondentów w wieku do 25 lat oraz powyżej 45 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W badaniu wzięła udział niemal taka sama liczba osób pracujących i poszukujących pracy.

Wyniki badań

Każdy pracownik chciałby pracować u jak najlepszego pracodawcy. W pracy spędzamy tak dużą część naszego życia, że to, jak zorganizowana jest nasza firma i jak się w niej czujemy, ma ogromne znaczenie. Tymczasem większości z nas zdarza się narzekać na pracę i kierującego nią szefa. Czy zatem dobrzy pracodawcy to tylko mit? Zapytano o to wybranych klientów Zielonej Linii.

Ponad połowa badanych wierzy, że w naszym kraju można spotkać dobrych pracodawców. Niespełna jedna piąta respondentów jest zdania, że nie można określić tym mianem żadnego polskiego pracodawcy. Aż co czwarta pytana osoba nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Na etapie poszukiwania pracy staramy się znaleźć najbardziej odpowiednią propozycję pracy. Badano na co przede wszystkim zwracają uwagę respondenci, przeglądając dostępne ogłoszenia o pracy. Poproszono ich o określenie stopnia ważności poszczególnych elementów.

Najważniejszą cechą ogłoszeń o pracy zdecydowanie są proponowane warunki finansowe, które wskazało 96% naszych klientów. Dla ponad połowy jest to bardzo ważny, a dla 41% ważny element oferty pracy.

Odpowiadające kwalifikacjom kandydata stanowisko znalazło się na drugim miejscu, choć również jest istotne dla przeważającej większości pytanych osób.

Dobra reputacja firmy zachęca 90% respondentów, a dla co dziesiątego jest mało ważnym czynnikiem. Ponad jedna czwarta badanych zwraca uwagę także na inne informacje, najczęściej na lokalizację miejsca pracy, a także godziny pracy, wymagany staż pracy oraz termin zakończenia naboru.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Osoby poszukujące pracy sprawdzają również rodzaj umowy, jaką proponuje pracodawca oraz oceniają, jakie perspektywy rozwoju może dać im ta praca. Niektórzy respondenci wymienili nawet styl ogłoszenia o pracy oraz liczbę wyświetleń, która pokazuje się przy ofertach publikowanych na portalach z ogłoszeniami o pracy w Internecie.

W celu stworzenia katalogu zalet, jakie powinien posiadać wymarzony szef, poproszono klientów Zielonej Linii o wymienienie trzech najważniejszych, ich zdaniem, atutów  pracodawcy.

Na pierwszym miejscu, zgodnie z przewidywaniem, znalazło się regularne wypłacanie wynagrodzenia, które wskazał co czwarty respondent.

Dla 22% osób ważne jest, aby pracodawca umożliwiał im podnoszenie kwalifikacji. Przestrzegania przepisów prawa wymaga 18% badanych, a jedna piąta docenia uczciwość wobec pracowników.

Nieco mniej głosów (13%) zebrała okoliczność sprawiedliwej oceny pracowników i wyników ich pracy. Wśród innych propozycji wymienionych przez respondentów znalazła się na przykład konsekwencja pracodawcy oraz umiejętność stworzenia dobrej atmosfery w pracy.


Na atmosferę miejsca pracy składa się wiele czynników. Zapytano klientów Zielonej Linii, jakie elementy są niezbędne do tego, aby w miejscu pracy mogli się czuć jak najlepiej. Można było zaznaczyć maksymalnie trzy odpowiedzi. 

Głosy rozłożyły się dosyć równomiernie, jednak największą ich liczbę zebrała odpowiedź wskazująca na kompetentnych współpracowników. Co piąty respondent oczekuje jasnych zasad i procedur w pracy.

W dalszej perspektywie zatrudnienia liczy się także stabilna pozycja firmy na rynku, którą wybrało 17% osób. Dobre stosunki z przełożonymi są ważną cechą miejsca pracy dla co siódmego respondenta. Co ciekawe, dopiero na piątym miejscu wymieniano sympatycznych współpracowników, ex aequo z dobrymi warunkami lokalowymi i technicznymi, oferowanymi przez firmę.

Ubiegając się o pracę, mamy pewne priorytety, którymi się kierujemy. U pracownika z dłuższym stażem pracy pojawiają się także inne potrzeby i oczekiwania. Poproszono ankietowanych o określenie, co wpływa (lub mogłoby wpłynąć) na ich dobre samopoczucie w roli pracownika swojej firmy.

Jak można się było spodziewać, dla wszystkich badanych liczą się zarobki na zadawalającym poziomie. Jako „bardzo ważny” określiło ten czynnik ponad 60% naszych klientów, a pozostali jako „ważne”. Pewnym zaskoczeniem natomiast jest także stuprocentowe wskazanie dla stwierdzenia „Czuję, że moja praca jest doceniana”.

Poczucie, że ich praca jest pożyteczna, ważne jest dla 93% respondentów. Możliwość wykorzystania swoich umiejętności jako bardzo ważne wskazała ponad połowa pracowników. Dla 7% ta okoliczność jest natomiast mało ważna.

Podsumowanie

Na podstawie wyników badania można stwierdzić, że polscy pracownicy nie mają nadmiernych wymagań, jeżeli chodzi o ich podstawowe potrzeby w miejscu pracy. Przede wszystkim pragną zapewnić sobie godziwe warunki życia dzięki odpowiedniemu wynagrodzeniu za pracę.

Ważne dla nich jest wykonywanie pracy zgodnej z kwalifikacjami i umiejętnościami. Dobra reputacja pracodawcy i stabilna pozycja firmy na rynku liczą się dopiero wtedy, gdy są poparte codzienną uczciwością i praworządnością pracodawcy. Szef powinien umożliwić pracownikom rozwój, aby mogli zostać w jego firmie przez kolejne lata i czuć się potrzebnymi.

Zdaniem Polaków dużym atutem pracodawcy jest stworzenie ekipy złożonej z kompetentnych pracowników. Pracę ułatwiają także jasne zasady panujące w firmie i zrozumiałe procedury postępowania. Jednocześnie nasi respondenci realistycznie oceniają prawdopodobieństwo panowania w pracy bezproblemowych relacji z przełożonymi i nie stanowią one dla nich najważniejszej potrzeby. Dobry sprzęt czy atrakcyjnie umeblowane biuro dla większości pracowników ma drugorzędne znaczenie.

Wygląda na to, że wymarzony pracodawca Polaków nie musi wcale wyróżniać się jakimiś wyjątkowymi cechami. Oczekujemy przede wszystkim, że będzie po prostu właściwie wypełniał swoje obowiązki i traktował podwładnych tak, jak nakazują przepisy prawa pracy oraz zwykła ludzka przyzwoitość. Oczywiście w przypadku trudności ekonomicznych na rynku nie każdej firmie łatwo jest spełniać wszystkie finansowe oczekiwania pracowników. Jednak ludzie bardziej skłonni są do wyrozumiałości wobec pracodawcy w sytuacji, gdy nie mają poczucia, że ten zyskuje coś ich kosztem. W tym świetle stworzenie dobrego miejsca pracy na bazie uczciwości właścicieli firm wydaje się całkiem osiągalne.

Magdalena Kijowska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA