| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Koszty postępowania przed sądem pracy

Koszty postępowania przed sądem pracy

Wniesienie pozwu do sądu pracy, jak zresztą wniesienie pozwu w każdej innej sprawie, wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów sądowych. W prawie pracy kwestie te są jednak uregulowane nieco odmiennie, niż w przypadku choćby spraw cywilnych.

Podstawową opłatą w roszczeniach odszkodowawczych jest tzw. opłata stosunkowa, wynosząca 5% wartości przedmiotu sporu.

Pani Asia wniosła do sądu pozew przeciwko swojemu ubezpieczycielowi o wypłatę odszkodowania w kwocie 30.000 zł. Aby pozew był skuteczny, będzie ona musiała wnieść opłatę od pozwu, w wysokości 5% wartości roszczenia, czyli w tym wypadku 1.500zł.

Polecamy: serwis Umowa o pracę

W prawie pracy sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Otóż gdy pracownik wnosi powództwo, jest on zwolniony od opłaty od pozwu, ale tylko, gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50.000 zł. Powyżej tej kwoty, będzie musiał zapłacić opłatę stosunkową według zasad ogólnych.


Pan Jan rozważa wniesienie pozwu do sądu pracy o zaległe wynagrodzenie, w kwocie 54.000 zł. W związku z tym, że w przypadku roszczenia przekraczającego kwotę 50.000 zł jest on zobowiązany wnieść opłatę od pozwu w wysokości 5% (w tym przypadku będzie to 2.700 zł), zdecydował się na wniesienie powództwa w wysokości 49.000zł aby uniknąć kosztów.

Pozew do wartości przedmiotu sporu nie przekraczającej 50.000 zł jest „darmowy”, Opłatę podstawową w wysokości 30zł będzie pracownik musiał wnieść od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem.

Natomiast pracodawca zawsze będzie ponosił normalną opłatę od pozwu, czyli opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu, nawet jeżeli pozew nie będzie przekraczał kwoty 50.000zł. Wyjątek stanowi tu opłata za wniesienie apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem, gdzie podobnie jak w przypadku pracownika, opłata będzie wynosić 30zł.

Polecamy: serwis Zatrudnienie

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK