| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > O czym pracodawca musi powiadomić nowego pracownika na piśmie?

O czym pracodawca musi powiadomić nowego pracownika na piśmie?

Pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia pewnej dokumentacji pracowniczej i jej przechowywania. W takiej dokumentacji muszą znaleźć się wszystkie dokumenty stanowiące historię zatrudnienia danego pracownika w firmie, w szczególności te wymagane prawem.

Zgodnie rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy uzyskuje jego pisemne potwierdzenie zapoznania się z treścią regulaminu pracy. Jest to podstawowy dokument regulujący zasady zatrudnienia w danej firmie i pracownik jest zobowiązany do jego przestrzegania. Podpisując takie oświadczenie, pracownik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem i będzie go stosował.

Na podstawie przepisów Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do powiadomienia swojego nowego pracownika o następujących kwestiach:
1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Polecamy: Jakich danych może żądać przy zawarciu umowy pracodawca od pracownika?

Z reguły takie informacje znajdują się w regulaminie pracy, więc jeżeli pracownik podpisze oświadczenie, że z regulaminem się zapoznał, nie ma potrzeby powtórnego informowania go o tych kwestiach.

Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo informuje pracownika o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Polecamy: Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK