| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Dokumentacja pracownicza > O czym pracodawca musi powiadomić nowego pracownika na piśmie?

O czym pracodawca musi powiadomić nowego pracownika na piśmie?

Pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia pewnej dokumentacji pracowniczej i jej przechowywania. W takiej dokumentacji muszą znaleźć się wszystkie dokumenty stanowiące historię zatrudnienia danego pracownika w firmie, w szczególności te wymagane prawem.

Zgodnie rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy uzyskuje jego pisemne potwierdzenie zapoznania się z treścią regulaminu pracy. Jest to podstawowy dokument regulujący zasady zatrudnienia w danej firmie i pracownik jest zobowiązany do jego przestrzegania. Podpisując takie oświadczenie, pracownik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem i będzie go stosował.

Na podstawie przepisów Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do powiadomienia swojego nowego pracownika o następujących kwestiach:
1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Polecamy: Jakich danych może żądać przy zawarciu umowy pracodawca od pracownika?

Z reguły takie informacje znajdują się w regulaminie pracy, więc jeżeli pracownik podpisze oświadczenie, że z regulaminem się zapoznał, nie ma potrzeby powtórnego informowania go o tych kwestiach.

Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo informuje pracownika o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Polecamy: Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »