| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Jak wypowiedzieć pracodawcy umowę o pracę?

Jak wypowiedzieć pracodawcy umowę o pracę?

Pracownik może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę na okres próbny, umowę na czas nieokreślony oraz umowę na czas określony, jeśli została ona zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i przewidziano w niej możliwość jej wypowiedzenia. Jak wypowiedzieć pracodawcy umowę o pracę?

Pracownik musi mieć na uwadze to, że najczęściej od momentu złożenia wypowiedzenia do dnia rozwiązania umowy upłynie okres dłuższy niż wskazany wyżej, gdyż okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność, kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Zobacz również: Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Zmiana długości okresu wypowiedzenia

Przez wiele lat przedstawiciele doktryny i praktyki w prawa pracy przepisy regulujące długość okresu wypowiedzenia za bezwzględnie obowiązujące i nie dopuszczali modyfikowania ich w drodze uzgodnień pomiędzy stronami stosunku pracy. Sytuacja ta uległa zmianie na podstawie wyroku SN z 10 stycznia 2006 r. (sygn. I PK 97/05, OSN 2007/ 3-4/ 39), w którym sąd zaznaczył jednak, że ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres wypowiedzenia dla pracownika musi być dokonana w kontekście konkretnych okoliczności sprawy, przy uwzględnieniu w sposób obiektywny sytuacji pracownika w chwili zawierania umowy, jak również całokształtu regulacji umownych.

Przy dokonywaniu wypowiedzenia umowy o pracę pracownik związany jest wskazanymi w Kodeksie pracy okresami wypowiedzenia. Jest jednak możliwe ustalenie krótszego okresu –dokonuje się tego poprzez porozumienie z pracodawcą już po złożenia wypowiedzenia. Nie powoduje to jednak zmiany trybu rozwiązania umowy o pracę.

Polecamy także: Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Ochrona przed wypowiedzeniem nie ma znaczenia

Przepisy chronią pewne kategorie pracowników przed rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę, nie oznacza to jednak, że nie mogą oni składać wypowiedzenia umowy o pracę na takich samych zasadach jak inni pracownicy.  Podobnie wygląda sytuacja pracowników chronionych przed wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę w okresie ich usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie istnieją więc przeszkody, aby pracownik złożył pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę również w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego, zwolnienia lekarskiego czy innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK