REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypowiedzieć pracodawcy umowę o pracę?

Natalia Stawecka
Umowa o pracę. /Fot. Fotolia
Umowa o pracę. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę na okres próbny, umowę na czas nieokreślony oraz umowę na czas określony, jeśli została ona zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i przewidziano w niej możliwość jej wypowiedzenia. Jak wypowiedzieć pracodawcy umowę o pracę?

Forma wypowiedzenia umowy o pracę

Podstawową formą wypowiedzenia umowy o pracę jest forma pisemna. Odpowiedni dokument  pracownik musi przekazać pracodawcy do jego rąk bądź też za pośrednictwem poczty. Zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli jest złożone drugiej stronie z chwilą, gdy doszło do adresata w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią. Na podstawie tego przepisu Sąd Najwyższy uznał, że umowę o pracę można wypowiedzieć m.in. ustnie, telefonicznie, faksem, a nawet wysyłając wiadomość SMS i e-maila (uchwała SN z 2 października 2002 r. III PZP 17/02 OSNP 2003/20/48). Niezachowanie formy pisemnej wypowiedzenia nie powoduje jego nieważności, ale trzeba przy tym pamiętać, że to na pracowniku spoczywa ciężar udowodnienia, że jego wypowiedzenie dotarło do pracodawcy i miał on możliwość zapoznania się z jego treścią.

Autopromocja

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę pracownik nie musi tego uzasadniać. Dodatkowo możliwie jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę - oświadczenie o cofnięciu musi jednak dotrzeć do wiadomości pracodawcy najpóźniej równocześnie z wypowiedzeniem, aby było skuteczne. W pozostałych przypadkach niezbędne będzie uzyskanie zgody pracodawcy.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Długość okresu wypowiedzenia

Przepisy prawa pracy wskazują, jaką długość powinien mieć okres wypowiedzenia umowy o pracę. Dwutygodniowy okres wypowiedzenia przysługuje stronom umowy o pracę zawartej na czas określony, o ile należy ona do umów, których rozwiązanie w tym trybie jest możliwe. W przypadku umowy na okres próbny długość okresu wypowiedzenia zależy od długości okresu, na jaki zwarta została umowa. Wynosi on 3 dni robocze – jeżeli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni, tydzień –  jeżeli okres próbny jest dłuższy niż dwa tygodnie, a także dwa tygodnie – jeżeli okres próbny wynosi trzy miesiące.
W umowach o pracę na czas nieokreślony długość okresu wypowiedzenia zależny jest od długości czasu zatrudnienia pracownika i wynosi:

  • dwa tygodnie – jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • miesiąc – jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • trzy miesiące – jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w rozumieniu art. 36 par. 1 k.p. wlicza się również okres wypowiedzenia tej umowy, a także wcześniejsze okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy – niezależnie od rodzaju umowy, która łączyła strony. Bez znaczenia pozostają także przerwy między poszczególnymi okresami zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik musi mieć na uwadze to, że najczęściej od momentu złożenia wypowiedzenia do dnia rozwiązania umowy upłynie okres dłuższy niż wskazany wyżej, gdyż okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność, kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Zobacz również: Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Zmiana długości okresu wypowiedzenia

Przez wiele lat przedstawiciele doktryny i praktyki w prawa pracy przepisy regulujące długość okresu wypowiedzenia za bezwzględnie obowiązujące i nie dopuszczali modyfikowania ich w drodze uzgodnień pomiędzy stronami stosunku pracy. Sytuacja ta uległa zmianie na podstawie wyroku SN z 10 stycznia 2006 r. (sygn. I PK 97/05, OSN 2007/ 3-4/ 39), w którym sąd zaznaczył jednak, że ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres wypowiedzenia dla pracownika musi być dokonana w kontekście konkretnych okoliczności sprawy, przy uwzględnieniu w sposób obiektywny sytuacji pracownika w chwili zawierania umowy, jak również całokształtu regulacji umownych.

Przy dokonywaniu wypowiedzenia umowy o pracę pracownik związany jest wskazanymi w Kodeksie pracy okresami wypowiedzenia. Jest jednak możliwe ustalenie krótszego okresu –dokonuje się tego poprzez porozumienie z pracodawcą już po złożenia wypowiedzenia. Nie powoduje to jednak zmiany trybu rozwiązania umowy o pracę.

Polecamy także: Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Ochrona przed wypowiedzeniem nie ma znaczenia

Przepisy chronią pewne kategorie pracowników przed rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę, nie oznacza to jednak, że nie mogą oni składać wypowiedzenia umowy o pracę na takich samych zasadach jak inni pracownicy.  Podobnie wygląda sytuacja pracowników chronionych przed wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę w okresie ich usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie istnieją więc przeszkody, aby pracownik złożył pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę również w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego, zwolnienia lekarskiego czy innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA