| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Czy wskazanie kilku przyczyn zwolnienia jest bezpieczniejsze dla pracodawcy?

Czy wskazanie kilku przyczyn zwolnienia jest bezpieczniejsze dla pracodawcy?

Wypowiadając umowę o pracę na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę zwolnienia. Bezpieczniej jest wskazać kilka przyczyn, ponieważ nawet jeżeli tylko jedna okaże się usprawiedliwiona, sąd nie przywróci pracownika do pracy.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 października 2005 r. sygn. akt: PK 61/05 uznając, że pracodawca może wskazać kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, w tym przyczyny dotyczące Pracownika i inne dotyczące Pracodawcy, a wypowiedzenie jest uzasadnione, gdy choćby jedna ze wskazanych przyczyn jest usprawiedliwiona.

Pani Janina była zatrudniona w spółce w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracownica w trakcie zatrudnienia często korzystała z kilkudniowych zwolnień lekarskich oraz z pojedynczych dni urlopu, co powodowało konieczność jej zastępowania i natychmiastowej reorganizacji pracy. Wobec faktu, że pracodawca dążył do obniżenia kosztów prowadzenia swojej działalności, wypowiedział Pani Janinie umowę o pracę, jako podstawę wskazując art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych, a w szczególności konieczność zmniejszenia zatrudnienia w związku ze zmianą planowanej wielkości produkcji, a ponadto dezorganizowanie pracy wydziału wywołane częstymi i długotrwałymi absencjami.

Przeczytaj również: Kiedy upłynie okres wypowiedzenia wysłanego pocztą

Pani Janina odwołała się do sądu pracy wskazując, że niedopuszczalne jest w wypowiedzeniu umowy połączenie dwóch przyczyn zwolnienia: jednej wynikającej z ustawy o zwolnieniach grupowych, a drugiej leżącej po stronie pracownicy, tj. częste nieobecności. Ponadto Pani Janina podniosła, iż pracodawca zwalniając ją naruszył zasady współżycia społecznego.

Sąd Najwyższy nie zgodził się z pracownicą. Wskazał, że pracodawca może podać kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę. Dozwolone jest także wskazanie równocześnie przyczyn dotyczących pracownika oraz przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Co więcej, dokonane wypowiedzenie jest uzasadnione w rozumieniu art. 45 §1 Kodeksu pracy nawet, jeśli choćby tylko jedna z podanych przyczyn okazała się rzeczywista. Sąd odniósł się także do zarzutu naruszenia przez pracodawcę zasad współżycia społecznego. Orzekł, że nie narusza tych zasad pracodawca, który wypowiada umowę o pracę ze względu na brak dyspozycyjności pracownika, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy w czasie na nią przeznaczonym.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę

Dla pracodawcy bardziej korzystne jest, jeżeli poda kilka przyczyn wypowiedzenia umowy. Z reguły oprócz jednej głównej przyczyny zwolnienia występują także inne, mniejsze. Warto podać je wszystkie, bowiem nawet jeżeli jednak z nich okaże się prawdziwa, wypowiedzenie będzie usprawiedliwione.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK