| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Świadectwo pracy > Co musi a co może znaleźć się w świadectwie pracy?

Co musi a co może znaleźć się w świadectwie pracy?

Celem wydania świadectwa pracy jest obiektywne określenie elementów związanych z dotychczasowym zatrudnieniem, które mają lub mogą mieć znaczenie dla pracownika, jego uprawnień oraz oceny przy podejmowaniu nowego zatrudnienia.

Świadectwo pracy nie zawiera natomiast elementów subiektywnych, nie ma w nim miejsca na wyrażanie przez pracodawcę jakiejkolwiek opinii o pracowniku, jego kwalifikacjach i sposobie wykonywania obowiązków. Elementy świadectwa pracy można podzielić na obligatoryjne i fakultatywne (których umieszczenie w świadectwie następuje na wyraźny wniosek pracownika). Większość elementów świadectwa pracy ma znaczenie ze względu na uprawnienia pracownika, w szczególności w ramach nowego zatrudnienia oraz ubezpieczenia społecznego.

Porównaj: Co musi znaleźć się w świadectwie pracy

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, oprócz informacji określonych w art. 97 § 2 Kodeksu pracy, zamieszcza się informacje dotyczące:

 1.  wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy,
 2.  podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
 3.  urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
 4.  wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy,
 5.  należności ze stosunku pracy uznane i niezaspokojone przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku, z powodu braku środków finansowych,
 6.  okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
 7.  wykorzystanego urlopu wychowawczego,
 8.  liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
 9.  wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 kodeksu pracy – 2 dni urlopu przysługujące pracownikowi wychowującemu dziecko do lat 14,
 10.  okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
 11.  okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
 12.  okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
 13.  okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

W świadectwie pracy oprócz obligatoryjnych danych i informacji pracodawca ma obowiązek zamieścić również inne dane, jeśli pracownik tego zażąda. Wydaje się, że mogą to być również dane pozwalające na ocenę pracy pracownika, mogące mieć dla niego znaczenie przy nawiązywaniu nowego stosunku pracy. 

Polecamy serwis: Dokumentacja pracownicza

Pracownik zatem może zażądać umieszczenia dodatkowo takich informacji jak np.: informacje o kwalifikacjach pracownika, odbytych w czasie zatrudnienia szkoleniach, kursach, wysokości wynagrodzenia zasadniczego i dodatkowego, o ile takie było przewidziane, zajmowanych stanowiskach, samodzielnie zrealizowanych zadaniach (projektach).

Należy podkreślić, że pracodawca nie jest uprawniony do umieszczania w świadectwie pracy z własnej inicjatywy informacji i danych dodatkowych, wykraczających poza wymagany prawem zakres, jeżeli pracownik wyraźnie tego nie zażądał.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK