| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Jakie terminy wypowiedzenia obowiązują w poszczególnych okresach pracy?

Jakie terminy wypowiedzenia obowiązują w poszczególnych okresach pracy?

Ustanie stosunku pracy następuje przez zawarcie umowy rozwiązującej daną umowę o pracę (rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron). W przypadku niektórych rodzajów umów o pracę, możliwe jest wypowiedzenie umowy czyli jednostronne oświadczenie woli rozwiązania umowy o pracę, złożone przez pracownika albo pracodawcę.

W przypadku wypowiedzenia umowa rozwiązuje się z końcem okresu określonego prawem. W okresie próbnym czas ten wynosi 3 dni, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień, jeżeli okres ten jest dłuższy niż 2 tygodnie, oraz 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Także przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony (jednakże dłuższy niż 6 miesięcy) strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy – również 2 tygodnie, gdy był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy – 1 miesiąc, gdy był zatrudniony co najmniej 3 lata – 3 miesiące.

Przeczyta również: Ile powinna wynosić przerwa obiadowa dla pracowników

Jeżeli wypowiedzenia dokonuje zakład pracy, powinien on najpierw zwrócić się o opinię do organu związku zawodowego działającego w tym zakładzie. Pracodawca powinien przy tym wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia między innymi: w stosunku do osoby przebywającej na urlopie, niebędącej w danym momencie w pracy z powodu choroby, kobiety ciężarnej, osoby, której pozostały 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, oraz osoby odbywającej służbę wojskową.

Fragment pochodzi z książki „Kompendium wiedzy o społeczeństwie, państwie i prawie” Marzeny Kordeli (red.) (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK