REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca minimalna w Niemczech także za czas choroby

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Łukasz Kuczkowski
Radca prawny, Master of Executive MBA, Partner. Kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.
Płaca minimalna w Niemczech także za czas choroby. / Fot. Fotolia
Płaca minimalna w Niemczech także za czas choroby. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sądy niemieckie stwierdzają, że płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za godzinę pracy należy wypłacać także za czas niezdolności do pracy. Czy zasada wypłaty minimalnego wynagrodzenia za czas choroby pracownika rozszerza się także na Polaków pracujących w Niemczech?

8,50 euro dla polskiego pracownika także za czas choroby

Sądy niemieckie uznają, że minimalne wynagrodzenie należy wypłacać także za czas niezdolności do pracy. Pojawiają się głosy, że zasadę tę można rozszerzyć na zatrudnionych pochodzących z innych krajów.

Autopromocja

Mimo że regulacje dotyczące płacy minimalnej w Niemczech (MiLoG) obowiązują od ponad sześciu miesięcy, to nadal istnieje wiele niejasności związanych z ich stosowaniem. Na wykładnię przepisów oczekuje wielu polskich przedsiębiorców, którzy mogą być nimi dotknięci. Ostatnio niemiecki Federalny Sąd Pracy oceniał konieczność zapłaty 8,50 euro za godzinę w przypadku m.in. niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby. Czy ten wyrok może mieć znaczenie także dla polskich pracodawców?

W wyroku z 13 maja 2015 r. Federalny Sąd Pracy stwierdził, że minimalne wynagrodzenia za pracę przysługuje pracownikowi także w czasie choroby i dni ustawowo wolnych od pracy. Wyrok nie dotyczył wprawdzie bezpośrednio przepisów MiLoG, jednak zdaniem większości w drodze analogii może być stosowany w tym zakresie.

Redakcja poleca produkt:  Lista płac - sporządzanie i korekta w praktycznych rozliczeniach

Niezgodnie z ustawą

Powódka zajmowała się kształceniem osób dorosłych i była objęta układem zbiorowym pracy. Zapewniał on powódce minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 12,60 euro za godzinę. To wynagrodzenie dotyczyło jednak tylko rzeczywiście przepracowanych godzin pracy oraz urlopu. Układ nie zawierał jednocześnie żadnych regulacji dotyczących wypłaty minimalnego wynagrodzenia za czas choroby czy godzin pracy w dni ustawowo wolne od pracy. W związku z powyższym te ostatnie określała umowa o pracę, oczywiście poniżej płacy minimalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Federalnego Sądu Pracy takie postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. W konsekwencji pracodawca powinien rozliczać czas niezdolności do pracy wskutek choroby według stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianej w układzie zbiorowym pracy. Pracodawcy nie wolno natomiast w takich sytuacjach wypłacać uzgodnionego w umowie o pracę niewielkiego wynagrodzenia. Jest to sprzeczne z obowiązującymi przepisami, które, podobnie jak w Polsce, przewidują wypłatę wynagrodzenia chorobowego liczonego wedle określonych formuł.

Zadaj pytanie: FORUM

Powyższe orzeczenie odnosi się bezpośrednio tylko do pracowników sektora edukacji, których stosunek pracy objęty jest układem zbiorowym pracy. Niewątpliwie jednak wyrok może stanowić swoisty precedens, którego skutki mogą być odczuwalne także w innych obszarach. Tym bardziej że Federalny Sąd Pracy podobnie orzekł w dwóch innych sprawach.

W drodze analogii

W analizowanym przypadku nie chodzi o minimalne wynagrodzenie MiLoG. Zdaniem ekspertów rozstrzygnięcie stanowi jednak wyraźne nawiązanie do ustawy dotyczącej powszechnej płacy minimalnej. W niemieckiej ustawie o płacy minimalnej nie jest bowiem jasno wskazane, czy minimalne wynagrodzenie należy się pracownikom za czas niezdolności do pracy w przypadku choroby oraz za dni wolne od pracy. Nie można zatem wykluczyć analogicznych rozstrzygnięć również na gruncie ustawy o niemieckiej płacy minimalnej, tym bardziej że literalnie w par. 20 ustawa nakłada obowiązek zapłaty płacy minimalnej w związku z zatrudnieniem w Niemczech, a nie w związku ze świadczeniem pracy na terenie Niemiec. Pojęcie „zatrudnienie w Niemczech” strona niemiecka interpretuje zaś wyjątkowo szeroko. Jednocześnie ustawa nie zawiera w tym zakresie jakichkolwiek wyłączeń, dlatego nie można wykluczyć sytuacji, w której – z odwołaniem do rozstrzygnięć niemieckich sądów – również wynagrodzenie chorobowe polskiego pracownika powinno spełniać wymogi MiLoG i zapewniać pracownikowi co najmniej 8,50 euro za godzinę choroby. Szczególnie że do podstawy wyliczeń należałoby zabrać – z punktu widzenia MiLoG – wynagrodzenie minimalne w wysokości 8,50 euro płacone za pracę wykonywaną wcześniej (przed chorobą) na terenie Niemiec.

Takie rozwiązanie może budzić oczywiście słuszne wzburzenie. Ponadto niesie ze sobą wiele dalszych komplikacji. W odniesieniu bowiem do płacy minimalnej istnieją przecież swoiste regulacje. Paragraf 2 ust. 1 zdanie 1 nr 2 ustawy MiLoG wyraźnie wiąże wymagalność płacy minimalnej ze „świadczoną pracą”. To samo wynika z uzasadnienia rządu (BT-DRs. 18/1558, 34), które mówi o „świadczonych godzinach pracy”. Także kary grzywny w wysokości do 500 000 euro mogą zostać nałożone jedynie w sytuacji, gdy pracownik rzeczywiście pracował i nie był wynagradzany zgodnie z ustawą.

Czas niezdolności do pracy - uprawnienia pracownika

W przypadku choroby pracownik niewątpliwie nie świadczy pracy. Argument ten powinien zatem przemawiać za tym, by wynagrodzenie chorobowe wypłacane polskim pracownikom nie podlegało wymogom MiLoG. Niewątpliwie jednak przyjdzie poczekać na rozstrzygnięcie sądów niemieckich w tej kwestii.

Współpraca Edyta Konieczna-Drescher

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA