| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Czas wolny w zamian za godziny przepracowane ponad normę

Czas wolny w zamian za godziny przepracowane ponad normę

Pracownik w marcu tego roku pracował sześć dni po 9 godzin na dobę, tj. przepracował 6 godzin nadliczbowych. Czy pracownik w takiej sytuacji powinien wystąpić z wnioskiem o udzielenie w zamian czasu wolnego, czy też pracodawca może swobodnie zadecydować, czy udzieli pracownikowi czasu wolnego, czy też wypłaci dodatek za czas przepracowany w nadgodzinach?

Przepisy prawa pracy przewidują trzy formy rekompensaty pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych:
• pieniężny dodatek do wynagrodzenia, wynikający z osobistego zaszeregowania pracowników, względnie z innej, korzystniejszej podstawy, wynikającej z zakładowego układu zbiorowego pracy,
• czas wolny udzielany bez wniosku pracownika w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych,
• czas wolny udzielany na wniosek pracownika w wymiarze odpowiadającym liczbie przepracowanych godzin nadliczbowych.

Tak więc pracodawca może albo udzielić czasu wolnego od pracy w zwiększonym wymiarze niż czas przepracowany (stosunek 1:1,5) albo wypłacić dodatek do wynagrodzenia. W sytuacji natomiast, gdy pracownik w zamian za pracę w nadgodzinach chce otrzymać czas wolny zamiast dodatku, musi wystąpić ze stosownym wnioskiem na piśmie.

Porównaj: Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (art. 151(1))

Pracodawca nie ma tu możliwości zmuszenia pracownika do odebrania czasu wolnego od pracy w tej samej ilości, co liczba godzin nadliczbowych. I tylko w przypadku wystąpienia pracownika z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego, pracodawca może, ale nie musi, udzielić mu czasu wolnego od pracy, w wysokości odpowiadającej przepracowanym ponad normę godzinom (stosunek 1:1).

Udzielenie czasu wolnego od pracy nastąpi jedynie wtedy, gdy pracodawca ma taką możliwość. Decyzja pracodawcy powinna dotyczyć:
• zgody na odbiór czasu wolnego,
• zgody na zaproponowany przez pracownika termin odbioru czasu wolnego,
• zgody na rozkład czasu wolnego.

Wniosek o udzielenie czasu wolnego może być zgłoszony nie wcześniej, niż po wydaniu konkretnego polecenia pracy ponad ustaloną normę czasu.

Zobacz: Podstawowy czas pracy pracownika (art. 129)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Karol Wasilewski

Specjalista ds. wdrożeń. Trener w firmie SmartMedia odpowiedzialny za rozwój usług i oprogramowania. Zajmuje się obsługą klientów w zakresie zarządzania majątkiem oraz doradza w obszarach optymalizacji procesów inwentaryzacyjnych. Przeprowadził ponad setkę szkoleń i konsultacji wdrożeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK