| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Obowiązkowe badania sanitarne pracowników - zmiany

Obowiązkowe badania sanitarne pracowników - zmiany

Pracodawca zatrudniając pracownika, kieruje go na wstępne badania medycyny pracy w celu stwierdzenia możliwości wykonywania pracy na danym stanowisku. Istnieją branże takie jak służba zdrowia, hotelarstwo, oświata i gastronomia, które nakładają obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań - sanitarnych. Jakie zmiany mogą wejść w życie?

Badania sanitarne

Oprócz badań medycyny pracy stwierdzających możliwość wykonywania pracy na danym stanowisku, przepisy – w niektórych przypadkach – nakładają obowiązek dodatkowych badań. Główne branże, dla których takie badanie jest obowiązkowe to:

  • służba zdrowia,
  • hotelarstwo,
  • oświata,
  • gastronomia.

W przedsiębiorstwach, w których występuje zagrożenie epidemiologiczne pracodawca ma obowiązek kierować pracowników na badania sanitarno-epidemiologiczne. Nie są to badania medycyny pracy (badania profilaktyczne) w rozumieniu art. 229 Kodeksu pracy. Badanie przeprowadza lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarze – służba medycyna pracy. Badanie obejmuje badanie lekarskie oraz laboratoryjne. Kończy się ono wydaniem (pracownikowi i pracodawcy) zaświadczenia o zdolności do wykonywania pracy albo o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach powykonywania pracy, gdzie istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. O częstotliwości badań decyduje lekarz, biorąc pod uwagę występowanie czynników ryzyka Orach charakterze wykonywanej pracy. Wszelkie wpisy zamieszcza się w książeczce badań dl celów sanitarno-epidemiologicznych. Wzór takiej książeczki stanowi załącznik do rozporządzenia. MZ w sprawie badań sanitarno-epidemiologicznych.

Zakres i tryb tych badań zostały określone w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Kiedy pracownik musi wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne

Dotychczas obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegały m.in. osoby podejmujące albo wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Projekt zmian

Obecnie Ministerstwo Zdrowia zakończyło konsultacje społeczne nowego rozporządzenia w sprawie obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych. Obowiązkowymi badaniami zostaną objęte prace wykonywane w szczególności w:

  • zakładach zbiorowego żywienia,
  • podmiotach świadczących usługi w wagonach restauracyjnych, samolotach i statkach,
  • przewozie artykułów żywnościowych niepakowanych w wagonach chłodniach,
  • zakładach hurtowych i detalicznych obrotu żywnością,
  • zakładach produkujących lub wprowadzających żywność do obrotu,
  • zakładach mleczarskich, przy pozyskiwaniu mleka oraz na fermach (w tym rolników indywidualnych),
  • w gospodarstwach rolnych produkujących żywność w celu bezpośredniego wprowadzenia do obrotu,
  • zakładach uzdatniających i dostarczających wodę lub lód do celów spożywczych,
  • podmiotach wykonujących działalność leczniczą i opiekuńczą, wychowawczą i oświatową (w tym w domach pomocy społecznej),

Zadaj pytanie: FORUM

Ponadto badaniami są objęte osoby zatrudnione w organach kontroli (np. PIP) wykonujące prace na stanowiskach kontrolnych w pomieszczeniach lub miejscach wytwarzania, pakowania, dystrybucji lub przechowywania niepakowanej lub częściowo pakowanej żywności.

Obowiązkiem badań są objęci również:

  • osoby wykonujące prace związane z wytwarzaniem lub sporządzeniem, pakowaniem, przechowywaniem, dystrybucją niepakowanych lub częściowo pakowanych produktów leczniczych.
  • osoby wykonujące prace na stanowiskach związanych z wytwarzaniem produktów kosmetycznych,
  • osoby wykonujące prace na stanowiskach związanych z pielęgnacją, leczeniem lub opieką, w tym w salonach fryzjerskich i tatuażu, saunach i pływalniach.

Szczegółowy wykaz stanowisk znajduje się w załączniku nr 2 do rozporządzenia. W zależności od zagrożenia badania będą musiały być powtarzane co 2 lata lub co 5 lat.

Badania lekarskie pracowników po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.

Źródło: biznes.gov.pl

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »