| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt o Radzie Dialogu Społecznego - konsultacje społeczne

Projekt o Radzie Dialogu Społecznego - konsultacje społeczne

Projekt o Radzie Dialogu Społecznego przejdzie konsultacje społeczne. Regulacja wprowadza nową instytucję w miejsce Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych.

Resort pracy przeprowadzi konsultacje społeczne projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, gdy będzie gotowe uzasadnienie do niego i wymagane dokumenty, m.in. ocena skutków regulacji - zapewnił w środę minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł pracujących nad projektem uzasadnienie może być gotowe jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi.

Kilka dni temu działające przy Fundacji Batorego Obywatelskie Forum Legislacji, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, prawnicy oraz naukowcy, skierowało do ministra Kosiniaka-Kamysza list otwarty w tej sprawie, pytając m.in. o powód nieujawniania treści projektu ustawy. Eksperci Forum zapytali także szefa MPiPS, czy i kiedy projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Zobacz produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Kosiniak tłumaczył w środę na konferencji prasowej, że obawy Fundacji i organizacji pozarządowych są nieuzasadnione. Przypomniał, że resort otrzymał tekst projektu od związków zawodowych i organizacji pracodawców i wspólnie z tymi organizacjami pracował dla osiągnięcia porozumienia nad tekstem, który jeszcze formalnie nie był pełnym projektem ustawy.

"To były prace nad projektem, on nie był jeszcze uzupełniony o uzasadnienie, nie było oceny skutków regulacji, więc brakowało kilku elementów dających szanse na publiczną prezentację i też publiczny dialog" - tłumaczył.

"Debatę, w tym zakresie, w szerszym gronie, nie już tylko tych, którzy byli inicjatorami tych zmian ustawowych" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Zgłosiłem ten projekt do zespołu programującego prace rządu, mam nadzieję, ze szybko zostanie podjęta decyzja, tak, aby ten projekt już pełny - z uzasadnieniem, z oceną skutków regulacji, tak, jak to wymaga staranność legislacyjna ujrzał światło dzienne. Mam nadzieję, że się to stanie w najbliższych dniach" - zaznaczył. W jego ocenie jest szansa, by jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi ustawa weszła w życie.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Przypomniał, że związki od czerwca 2013 r. nie uczestniczyły w pracach Komisji Trójstronnej, a dotychczasowy przebieg prac nad treścią projektu daje szansę na powrót do dialogu społecznego w Polsce. "Szczególnie cieszy akceptacja ze strony wszystkich związków zawodowych, bo to niewątpliwie daje szanse na odbudowę ustawowego dialogu społecznego w Polsce" - powiedział.

Fundacja i koalicja organizacji pozarządowych uważają, że prace nad kluczową ustawą o dialogu społecznym są prowadzone niejawnie i w wąskim gronie grup interesów, co szkodzi polskiemu rynkowi pracy i utrwala anachroniczną strukturę dialogu społecznego. Obywatele nie widzieli tego projektu i nie jest to normalny tryb prac legislacyjnych - podkreślała Fundacja.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK