REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzeciw wobec zmiany art. 22 ustawy o rehabilitacji

REKLAMA

REKLAMA

Sprzeciw wobec zmiany art. 22 ustawy o rehabilitacji zgłosili pracodawcy i pracownicy na zgromadzeniu społecznym, które miało miejsce 26 marca 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zdaniem uczestników wydarzenia proponowane zmiany będą szkodliwe społecznie i przyczynią się do znacznego pogorszenia sytuacji najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych.

Pracodawcy i pracownicy razem przeciw zmianom w art. 22

26 marca 2015 r., na Stadionie Narodowym w Warszawie, odbyło się Zgromadzenie Społeczne pod hasłem „W obronie miejsc pracy najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych”. W czwartkowym spotkaniu wzięło udział prawie 550 osób – pracodawcy, przewodniczący rad nadzorczych, prezesi oraz właściciele firm zatrudniających osoby niepełnosprawne, jak również sami pracownicy, których miałaby dotknąć proponowana nowelizacja ustawy. Obecni na sali goście wyrazili swój przeciw wobec proponowanych zmian i negatywnych konsekwencji, jakie za sobą niosą.

Autopromocja

Zgromadzenie zainaugurowało przemówienie dr Marka Łukomskiego – Prezesa Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych, głównego inicjatora czwartkowego spotkania, w którym wyjaśnił wszystkim uczestnikom, co dokładnie będzie oznaczało przyjęcie postulowanego „projektu poselskiego”.

Pan Marek Łukomski przyznał, że ustawa o rehabilitacji rzeczywiście wymaga zmian, ale jednocześnie zaapelował, żeby gruntowną nowelizację przepisów przeprowadzić już w nowej kadencji Sejmu tak, aby przedstawione w projekcie rozwiązania można było poddać szerokiej debacie społecznej i wnikliwej analizie nie tylko skutków finansowych  (przychody PFRON), ale przede wszystkim - w oparciu o rzetelnie zweryfikowaną symulację - skutków społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na zatrudnienie najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych. Stwierdził też, że obecnie PFRON stał się terenem walki pracodawców, samorządów i organizacji społecznych, co tym bardziej nakazuje poprzedzenie tak istotnego projektu - rzetelną i merytoryczną dyskusją.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zagrożone 29 tys. miejsc pracy

Mechanizm udzielania ulg, zapisany w art. 22 ustawy o rehabilitacji, opiera się na tym, że firmy powyżej 25 pracowników, które nie zatrudniają 6% osób niepełnosprawnych, muszą wnosić opłaty na PFRON. „Karę” można obniżyć, kupując produkty lub usługi od firm, które zatrudniają dużą liczbę najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych – ulgami można rozliczyć 80%  z wyliczonej kary.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według zapowiadanych zmian, ulgi zostaną ustawowo ograniczone do 30%. Może to oznaczać, że firmy udzielające ulg we wpłatach na PFRON stracą swoich klientów, co w konsekwencji przekładać się będzie na redukcję zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych.

– Nie możemy zgodzić się na likwidację miejsc pracy najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych. Sukces ostatnich czterech lat, związany z aktywizacją zawodową niepełnosprawnych z grup specjalnych, możliwy był dzięki powiązaniu mechanizmu udzielania ulg we wpłatach na PFRON  z zatrudnieniem tej grupy osób, co zaowocowało utworzeniem 29 tys. nowych miejsc pracy. Ten sukces nie może zostać zaprzepaszczony z powodu nieprzemyślanej polityki ustawodawczej. Konsekwencje tych zmian będą nieodwracalne  – mówił dr Marek Łukomski, prezes Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych.

Zadaj pytanie: FORUM

Głos w sprawie zabrała również Marta Jabłońska, Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON” - reprezentanta jednego z największych w Polsce przedsiębiorstw społecznych zatrudniających osoby niepełnosprawne. W swoim przemówieniu przestrzegała przed trudnościami, jakie czekają osoby niepełnosprawne, jeśli proponowana nowelizacja wejdzie w życie. 

- Zmiany mają spowodować, że w PFRON-ie pozostanie 300 mln zł. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że podczas gdy my będziemy musieli zwolnić tych niepełnosprawnych, którzy pracowali - PFRON
z „zaoszczędzonych” pieniędzy będzie musiał przekazać środki na aktywizację innych niepełnosprawnych – przekonywała.

Swoje poparcie dla uczestników zgromadzenia wyraziła przedstawicielka Partii Zielonych, posłanka - Anna Grodzka. Przypomniała, że Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ale wciąż nie w pełni realizuje zapisy tego dokumentu. Zdecydowanie poparła też postulaty pracodawców i pracowników niepełnosprawnych. 

W spotkaniu wzięli ponadto udział, prezes PFRON – Teresa Hernik oraz przedstawiciel strony rządowej, Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Krzysztof Kosiński.

Apel w obronie miejsc pracy

Podsumowaniem Zgromadzenia było wypracowanie tekstu Apelu do Prezydenta RP, Premier Rządu i polskich parlamentarzystów, w którym wszyscy uczestnicy wyrazili swój sprzeciw wobec propozycji zmian art.22, podkreślając, iż proponowane zmiany będą szkodliwe społecznie i przyczynią się do znacznego pogorszenia sytuacji najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych.

Asystent dla osoby niepełnosprawnej ze środków z PFRON

Źródło: onboard.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA