| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Praca na zewnątrz w mrozy - obowiązki pracodawcy

Praca na zewnątrz w mrozy - obowiązki pracodawcy

Praca w mrozy jest szczególnie uciążliwa dla pracowników wykonujących swoje prace na zewnątrz. Jakie obowiązki ciążą w związku z tym na pracodawcy?

Mrozy są teraz szczególnie dotkliwe dla pracujących na zewnątrz. Dotyczy to między innymi pracowników budowlanych, komunalnych czy sprzedawców na targowiskach. Muszą być im zapewnione właściwe warunki, aby zminimalizować skutki niskiej temperatury przypomina Stanisław Niemiec z Państwowej Inspekcji Pracy w Nowym Sączu.
Pracodawca powinien takim pracownikom zapewnić pomieszczenia, w który będą mogli się ogrzać. Muszą mieć też zapewnione gorące napoje, a w sytuacji prac ciężkich powinien też być zapewniony gorący posiłek.

Zobacz również serwis: BHP

Nadmierne wychłodzenie organizmu jest bardzo niebezpieczne ostrzega sądecki lekarz Andrzej Fugiel . Może na przykład dojść do odmrożeń niektórych części ciała. Dlatego ważne jest odpowiednie obuwie a także ubieranie rękawiczek i czapki. To ochroni przed nadmierną utratą ciepła tłumaczy Andrzej Fugiel. W temperaturze 14 stopni poniżej zera nie wolno pracować na zewnątrz osobom do 16 roku życia i kobietom w ciąży. W przeciwnym razie pracodawcy mogą grozić surowe kary.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK