| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Przed emeryturą na zwolnieniach

Przed emeryturą na zwolnieniach

Polacy przed emeryturą będą przebywali na zwolnieniach. Statystycznie żyją w zdrowiu tylko 59 lat. Dla porównania Szwedzi żyją w zdrowiu aż 71 lat.

Jeśli nie poprawi się kondycja polskich mężczyzn, ostatnie lata pracy spędzą oni na zwolnieniach. Szwedzi żyją w zdrowiu średnio nieco ponad 71 lat, Polacy - tylko 59. "Dziennik Gazeta Prawna" komentuje dane GUS na ten temat.

Zobacz również: Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Gazeta zauważa, że polscy mężczyźni ostatnie 6 lat przed emeryturą pracują w gorszej kondycji. Dziś wiek emerytalny w Polsce wynosi dla mężczyzn 65 lat i 4 miesiące. Do 2020 roku zostanie wydłużony do 67 lat. - Potrzebne będą dodatkowe środki z budżetu na opiekę zdrowotną, aby utrzymać pracowników w dobrej kondycji - twierdzi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" profesor Henryk Domański, socjolog z PAN. Chorowity pracownik to więcej zwolnień, a co za tym idzie - większe koszty dla budżetu państwa i pracodawców. Odczuje to cała gospodarka.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że dłużej od Polaków w zdrowiu oprócz Szwedów, żyją Grecy 66,4 roku, Maltańczycy 70,7 roku, a Irlandczycy, Hiszpanie i Brytyjczycy ponad 65 lat.
Niedługi czas życia w zdrowiu Polaków wynika ze stanu opieki zdrowotnej i złych nawyków. Problemem jest też kiepska profilaktyka zdrowotna. Te problemy nie dotyczą Polek - dodaje gazeta. Polki żyją w zdrowiu do 63. roku życia przy wieku emerytalnym wynoszącym nieco powyżej 60 lat. Zostanie on wydłużony do 67 lat, ale sukcesywnie, w ciągu 27 lat.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK