| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych w 2014 roku?

Wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych w 2014 roku?

Przyjęta przez Rząd ustawa okołobudżetowa zakłada, że miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależne od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Kwestia ta budzi kontrowersje wśród polityków.

W przyszłym roku o 2 procent wzrośnie zatrudnienie osób niepełnosprawnych - powiedziała w Sejmie Hanna Majszczyk. W ten sposób wiceminister finansów odniosła się do zarzutów opozycji, że obniżka dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych spowoduje zamknięcie wielu zakładów pracy chronionej.

Majszczyk powiedziała, że przyjęte dziś rozwiązania spowodują, że będzie większa możliwość zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy

Innego zdania jest opozycja. Wincenty Elsner z Twojego Ruchu powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że zrównanie w dół dopłat do wynagrodzeń na otwartym i zamkniętym rynku pracy przyczyni się do upadku tego drugiego wskutek drastycznego spadku rentowności zakładu pracy chronionej. Żaden przedsiębiorca nie będzie w stanie tego przetrzymać - powiedział.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Marek Plura, przewodniczący nadzwyczajnej stałej komisji do spraw osób niepełnosprawnych powiedział IAR, że przyjęte dziś rozwiązania są konsekwencją logiki całego systemu zatrudniania niepełnosprawnych. Zdaniem posła zakłady pracy chronionej nie są ani najlepszą, ani jedyną formą zatrudnienia. Plura dał przykład Niemiec, gdzie wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi ponad 50 procent i jest najwyższy w całej europie. Tam nie ma zakładów pracy chronionej - przekonywał.

Sejm przyjmując dziś ustawę okołobudżetową zdecydował , że wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależna od kwoty minimalnego wynagrodzenia, jak było do tej pory. Kwoty dofinansowania określono na poziomach: 480 zł, 1125 zł i 1 920 zł w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK