| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dłuższe okresy rozliczeniowe przyjęte przez senat

Dłuższe okresy rozliczeniowe przyjęte przez senat

Dłuższe okresy rozliczeniowe zostały dziś (4 lipca 2013 r.) przyjęte przez senat. Wniesiono również poprawki do nowelizacji Kodeksu pracy.

Senat RP przyjął 4 lipca 2013 r. nowelizację Kodeksu pracy, wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy. Uściślające poprawki zakładają m.in., że pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego ruchomy czas pracy albo ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy. Zmiany będą służyły uratowaniu jak największej liczby miejsc pracy oraz utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego.

Polecamy serwis: Czas pracy

Prezentujący propozycje zmian podsekretarz stanu Radosław Mleczko powiedział, nawiązując do uelastyczniania czasu pracy - czeka nas poważna dyskusja: dorobek działań związków zawodowych w XX wieku ograniczył godziny spędzane w pracy i zabezpieczył prawa pracowników. Jednak w XXI w. sytuacja jest inna - coraz częściej wykonywanie pracy nie jest związane z przebywaniem w jednym miejscu o stałych porach. Zapewnił równocześnie, że zmiany w Kodeksie pracy w żadnym stopniu nie likwidują norm ochronnych.

- Takie rozwiązania sprawdziły się podczas działania poprzedniej ustawy antykryzysowej - dodał minister Mleczko - z której skorzystało 1075 przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 100 tys. pracowników. Przypomniał też, że nowelizacja nie wydłuża okresu rozliczeniowego obligatoryjnie - pozwala tylko na taką możliwość, jeśli zajdzie racjonalnie umotywowana konieczność.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK