| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Senat: PO-PSL bez zgłaszania poprawek do ustawy o emeryturach

Senat: PO-PSL bez zgłaszania poprawek do ustawy o emeryturach

Większość koalicyjna zdecydowanie opowiada się za szybkim przyjęciem ustawy o emeryturach z FUS - powiedział w środę przewodniczący senackiej komisji polityki społecznej Mieczysław Augustyn (PO) podczas briefingu przed rozpoczęciem posiedzenia Senatu.

"Zdecydowanie opowiadam się i większość koalicyjna, abyśmy tę ustawę, w trosce o emerytów i ich wypłaty, podjęli bez zbędnej zwłoki. Abyśmy już teraz nie narażali rodaków na wielkość długu publicznego, co skutkowałoby drastycznymi cięciami. Byśmy nie igrali z Unią Europejską, która nakazuje nam zmniejszenie deficytu poniżej 3 proc. PKB" - przekonywał Augustyn.

Dodał, że w 100 mld zł tegorocznych potrzeb pożyczkowych Polski, aż 70 mld zł to dopłaty do systemu emerytalnego. "Tego może nasz budżet nie wytrzymać, nie udźwignąć" - podkreślał.

Emerytury mundurowe po 25 latach służby i 55. roku życia >>

Natomiast wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) mówił, że dług Polski został zaciągnięty przez PO. "Przez cztery lata dług wzrósł o ponad 300 mld zł, więc Platforma potrzebuje różnych metod zmniejszenia tego długu, ale to nie może być metoda sięgania do płytkich kieszeni emerytów" - stwierdził.

Poinformował, że PiS jest przeciw tej ustawie.

Podczas specjalnego posiedzenia Senatu ma odbyć się debata nad rządową reformą systemu emerytalnego, zakładająca wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat. Na debatę nie zostali wpuszczeni przedstawiciele Solidarności.

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Rostowski: jestem przekonany, że Polacy docenią reformę emerytalną >>

Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK