| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kto ma największe szanse na zatrudnienie w 2012 r.?

Kto ma największe szanse na zatrudnienie w 2012 r.?

Podczas XV już edycji Wirtualnych Targów Pracy Pracuj.pl, odbyła się po raz pierwszy w historii tego wydarzenia on-line debata ekspertów „Poszukiwany/Poszukiwana – kto ma największe szanse na zatrudnienie w 2012 roku?”.

W dyskusji wzięli udział Joanna Rutkowska – HR Project Manager z Randstad, Ewa Zmysłowska – Recruitment & Attraction Manager w firmie PricewaterhouseCoopers, Piotr Ruszowski – Marketing & PR Manager w Mondial Assistance, Błażej Miernik – HR Manager w firmie Lidl Polska oraz Przemysław Gacek - Prezes Grupy Pracuj Solutions.

W trakcie spotkania eksperci analizowali sytuację na rynku pracy, która ich zdaniem wciąż jest dobra, pomimo spowolnienia gospodarczego. Sprzedaż, obsługa klienta czy IT to kluczowe branże, w których według zaproszonych gości można znaleźć zatrudnienie. Perspektywa rozwoju rynku IT w Polsce jest nadal bardzo dobra, w Europie Centralnej i Wschodniej zajmujemy drugie miejsce pod względem wielkości inwestycji w tym obszarze. Na uwagę zasługują Centra Usług Wspólnych, które w naszym kraju bardzo szybko rozwijają się. Co raz częściej powstają u nas centra usług bardziej zaawansowanych np. centra controllingowe, które zatrudniają wysoce wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie.

Goście starali się wskazać studentom i absolwentom, co powinni zrobić, by być atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy i jak zachęcić potencjalnego pracodawcę, by zatrudnił osobę, która dopiero skończyła studia. Eksperci jednogłośnie przyznali, że najważniejsze jest zdobywanie doświadczenia jeszcze w trakcie studiów, czy to w postaci praktyk, staży czy pracy wolontariackiej. Ważna jest proaktywność, wychodzenie z inicjatywą, ale również działalność w organizacjach studenckich, czy wyjazdy stypendialne, które kształtują kompetencje i cechy potrzebne w przyszłym życiu zawodowym. Warto wykorzystywać szanse, jaką dają sami pracodawcy, brać udział w zagranicznych programach stażowych, podczas których młodzi ludzie w międzynarodowych zespołach uczą się kultury pracy, co niewątpliwie jest przydatnym i mile widzianym doświadczeniem wśród wielu pracodawców.

Poruszono ponadto bardzo praktyczny aspekt poszukiwania pracy, czyli tworzenie CV. Jak zainteresować rekrutera swoim CV, wiedząc, że ma on bardzo często około 20 sekund na przejrzenie jednej aplikacji. Eksperci radzą by dobrze przygotować życiorys, wyeksponować najważniejsze elementy, konieczne dla danego stanowiska, by osoba rekrutująca od razu mogła znaleźć w nim poszukiwane umiejętności. Warto tworzyć życiorys pod konkretne stanowisko, określoną ofertę pracy. Należy też pamiętać, by CV było czytelne i estetycznie przygotowane. W branżach czy na stanowiskach wymagających kreatywności warto pokazać swoją indywidualność poprzez ciekawą formę aplikacji. Osobom bez doświadczenia eksperci sugerowali, by przygotowując życiorys zastanowiły się, co jest w nich unikalne, w jaki sposób mogą się wyróżnić na tle innych i w ten sposób zainteresować swoją osobą rekrutujących. Wspomniano także o budzącym wiele kontrowersji i pytań liście motywacyjnym. Okazuje się, że wciąż jest on przydatny, szczególnie na dalszym etapie rekrutacji, gdy rekruter chce dowiedzieć się więcej o kandydacie, stworzyć sobie pełniejszy obraz danej osoby.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK