| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Prezydent chce debaty w sprawie podniesienia wieku emerytalnego

Prezydent chce debaty w sprawie podniesienia wieku emerytalnego

Prezydent Bronisław Komorowski widzi potrzebę przeprowadzenia uczciwej debaty na temat podniesienia wieku emerytalnego; do rządowych propozycji w tej sprawie odniesie się po ich skonkretyzowaniu - poinformowała prezydencka minister Irena Wóycicka.

Wóycicka pytana o opinię prezydenta w sprawie rządowych propozycji dotyczących zmian w wieku emerytalnym przypomniała, że Bronisław Komorowski podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu "mówił o wyzwaniach demograficznych, w tym również o potrzebie przeprowadzenia uczciwej debaty publicznej dotyczącej podniesienia wieku emerytalnego".

- Do rządowych propozycji dotyczących podniesienia wieku emerytalnego prezydent ustosunkuje się wtedy, gdy zostaną one skonkretyzowane - zapowiedziała Wóycicka.

W sejmowym expose premier Donald Tusk zapowiedział m.in. wydłużenie i zrównanie dla kobiet i mężczyzn wieku emerytalnego - docelowo do 67 lat. Następowałoby to stopniowo; poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty miałby zostać w roku 2020, a kobiet - w roku 2040.

Przeliczenie emerytury po zwolnieniu się z pracy >>>

Z kolei koalicyjne PSL chce, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę - w związku z urodzeniem każdego kolejnego dziecka czas pracy byłby skracany o trzy lata.

Zapowiedź wydłużenia wieku emerytalnego ostro skrytykowały PiS i Solidarna Polska. Z kolei Ruch Palikota podkreślał, że m.in. w tej kwestii oczekuje jakiejś oferty społecznej, równoważącej wydłużenie wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę.

Podniesienie wieku emerytalnego może zwiększyć bezrobocie >>>

SLD zaapelował do premiera o poparcie obywatelskiego projektu, który zakłada, że o przejściu na emeryturę nie decydowałby wiek, a staż pracy: 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »