| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > 79,52 zł netto - o tyle zarobią więcej osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie

79,52 zł netto - o tyle zarobią więcej osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie

Podwyższenie od 1 stycznia 2012 r. minimalnego wynagrodzenia za płacę do 1500 zł brutto oznaczać będzie dla osoby otrzymującej minimalną płacę realną podwyżkę o 79,52 złotych miesięcznie.

We wtorek, 13 września, rząd zdecydował, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wynosić 1500 zł. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł, oznacza to jego wzrost o 8,2 proc.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wyższe >>

Ustalenie płacy minimalnej na poziomie 1500 zł miesięcznie (brutto) da "na rękę", po odliczeniu składek społecznych, zdrowotnych i zaliczek na podatek dochodowy, osobie otrzymującej najmniejszą pensję 1111,86 zł. Przy obecnej płacy minimalnej w wysokości 1386 zł osoba taka zarabia netto 1032,34 zł. Podwyższenie płacy minimalnej przyniesie więc realną podwyżkę o 79,52 zł.

Zgodnie z prawem rząd do 15 czerwca każdego roku przedstawia propozycję płacy minimalnej na następny rok Komisji Trójstronnej. Komisja ma miesiąc na porozumienie się w tej sprawie, w razie braku porozumienia wysokość płacy minimalnej ustala rząd. Ponieważ Komisja nie doszła do porozumienia, w połowie lipca wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że ustali wysokość płacy minimalnej na poziomie 1,5 tys. zł. Mówił wówczas, że propozycja rządowa uzyskała akceptację ze strony pracodawców; wyższe oczekiwania, co do wzrostu minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku miała strona związkowa.

Brak porozumienia w sprawie wysokości płacy minimalnej w 2012 r. >>

Po wtorkowej decyzji rządu Pawlak powiedział, że podniesienie płacy minimalnej jest bardzo dobrym rozwiązaniem. "Chciałbym podkreślić, że w ciągu tych czterech lat utrzymywaliśmy cały czas płacę minimalną na poziomie powyżej 40 proc. średniej (płacy), więc w porównaniu z tym, co było w poprzednich okresach, kiedy płaca minimalne była na poziomie trzydziestu kilku procent, to wyraźnie poprawiła się sytuacja ludzi, którzy mają niższe dochody" - powiedział Pawlak.

Zdaniem przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy, wtorkowa decyzja Rady Ministrów jest krokiem w dobrym kierunku, jednak sprawa ta wymaga systemowych rozwiązań. Związek proponuje podwyższanie minimalnego wynagrodzenia w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego, tak, aby w ciągu kilku lat minimalne wynagrodzenie osiągnęło poziom 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Minimalne wynagrodzenie jest elementem wyrównywania dochodów >>

Natomiast zdaniem pracodawców podniesienie płacy minimalnej spowoduje, że firmy będą mniej chętnie zatrudniać nowych pracowników. PKPP Lewiatan ostrzega, że dotknie to szczególnie osoby o niskich kwalifikacjach w regionach słabych gospodarczo, jak województwa podkarpackie czy warmińsko-mazurskie. Według organizacji pracownicy, którzy nie wypracują dla pracodawcy dochodu 3000 zł miesięcznie (wynagrodzenie plus podatki i składki na ubezpieczenie społeczne, urlop, itd.) utracą pracę, a w regionach najbiedniejszych wiele osób o niskich kwalifikacjach nie wypracuje takiego dochodu.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »