| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Staże dla bezrobotnych - PUP najchętniej współpracują z pracodawcami zatrudniającymi stażystów

Staże dla bezrobotnych - PUP najchętniej współpracują z pracodawcami zatrudniającymi stażystów

Powiatowe urzędy pracy (PUP) najchętniej współpracują z tymi pracodawcami, którzy deklarują późniejsze zatrudnienie osób kierowanych do nich na staż. Jeśli jednak stażysta nie zostanie zatrudniony, to doświadczenie i umiejętności zdobyte podczas stażu zaprocentują u innego pracodawcy.

•  Jak wygląda weryfikacja opisu stanowiska pracy stażysty? Zdarzało się, że umiejętności, które miały być doskonalone podczas stażu, w rzeczywistości nie miały nic wspólnego z potwierdzonym na piśmie rodzajem pracy, przewidzianym dla stażysty.

– W swojej codziennej pracy zawsze staramy się kierować profesjonalizmem i tego samego wymagamy także od naszych partnerów. Na szczęście większość pracodawców, z którymi współpracujemy, poprawnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec stażystów. Niemniej jednak, mimo pozytywnych doświadczeń, stale prowadzimy kontrole stanowisk pracy, zanim jeszcze staż się rozpocznie. W ramach tej wstępnej kontroli ocenie podlega wiele czynników. Jednak dla nas najważniejsze jest, czy wnioskująca o stażystę firma jest w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki pracy. Dodatkowo, gdy tylko dochodzą do nas niepokojące sygnały o nieprawidłowościach mających miejsce w firmie, jest organizowana specjalna kontrola jeszcze w trakcie trwania stażu. Pozwala to uniknąć przykrych niespodzianek.

•  Czy pracodawca może zatrudnić stażystę bezpośrednio po zakończeniu u niego stażu?

– Staże organizowane są właśnie po to, aby osoba bezrobotna nabyła niezbędną, praktyczną wiedzę o pracy na danym stanowisku i w efekcie znalazła pracę. Właśnie dlatego gdański urząd pracy stara się w pierwszej kolejności współpracować z tymi pracodawcami, którzy deklarują zatrudnienie osoby bezrobotnej po ukończeniu stażu. Pozwala to nam wierzyć, że gdy skierowana przez nas osoba sprawdzi się, to po kilku miesiącach zostanie zaproponowany jej etat.

•  Czy stażysta odpowiada za czynności wykonane u pracodawcy, czy jest to odpowiedzialność tożsama z pracowniczą?

– Staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy między pracodawcą a bezrobotnym. W praktyce oznacza to, że stażysta nie może ponosić żadnej odpowiedzialności materialnej oraz finansowej za popełnione błędy. Pracodawcy powinni pamiętać, że każdemu stażyście należy przydzielić opiekuna, który nie tylko wdroży nową osobę w poszczególne aspekty pracy, ale będzie też czuwał nad prawidłowym przebiegiem realizacji stażu.

Brak odpowiedzialności finansowej czy materialnej nie zwalnia jednak stażystów od przestrzegania czasu pracy, obowiązujących u pracodawcy wewnętrznych regulaminów, tajemnicy służbowej czy przepisów bhp i ppoż. Niewywiązanie się z tych obowiązków może skutkować zakończeniem stażu.

•  Czy w najbliższym czasie dla osób zainteresowanych stażem PUP w Gdańsku planuje jakieś specjalne działania?

– Na wakacje, jeśli tylko uda nam się pozyskać środki finansowe z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, planujemy rozpoczęcie jednego z naszych największych projektów skierowanych do osób do 25. roku życia. Inkubator pracy, bo to o nim mowa, zaktywizuje łącznie aż 297 bezrobotnych, z czego przez staż – 227 osób. W przypadku pozytywnego zaopiniowania przez wojewódzki urząd pracy w tym roku ruszy także współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt Kompleksowo do celu. W tym przypadku różnymi formami aktywizacji zawodowej zostanie objętych 100 osób, 1/3 z nich zostanie skierowana na płatny staż u pracodawców.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK