| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Plusy i minusy pracy w Niemczech

Plusy i minusy pracy w Niemczech

Polacy zaczęli baczniej przyglądać się niemieckiemu rynkowi pracy, który otworzy się dla nas 1 maja br. Na forach internetowych zaroiło się od opinii na temat plusów i minusów pracy w Niemczech.

Dlaczego bezpieczniej jest załatwiać pracę w Niemczech przez agencję w Polsce? - Tomasz Hachuła, ekspert rynku niemieckiego Work Express radzi:  

  1. Oferty pracy i potencjalnych pracodawców możesz poznać w biurze agencji w swoim mieście – nie narażasz się na koszty i problemy wynikające z jazdy „w ciemno” i szukanie pracy na miejscu. Jeśli nie znasz dość dobrze języka, nie masz szans na załatwienie wszystkich formalności w urzędach.
  2. Nawet jeśli twoje doświadczenie i/lub znajomość języka są niewystarczające – agencja oferuje w kraju nieodpłatne szkolenia językowe i podnoszące kwalifikacje, np. w zakresie opieki geriatrycznej bądź pierwszej pomocy.
  3. Agencja ma doświadczenie i wiedzę o niemieckim rynku pracy - weryfikuje codziennie wiele ofert pracy na terenie Niemiec i wie, jak wybrać te wartościowe i pewne.
  4. Formalności związane z podjęciem pracy załatwiasz w kraju w języku polskim a więc łatwiej, szybciej i mniej nerwowo. Oszczędzisz dodatkowe koszty i czas, bo agencja przetłumaczy za ciebie dyplomy i zaświadczenia, czy załatwi ich weryfikację.
  5. Na terenie Niemiec możesz w razie potrzeby otrzymać pomoc w języku polskim ze strony agencji. Jeśli jesteś sam(a) – liczysz tylko na siebie. Agencja dba też o formalności na miejscu pracy, takie jak znalezienie zakwaterowania, założenie konta bankowego w razie potrzeby, wskazówki jaki kupić telefon, itp.
  6. Agencja z reguły oferuje ci ubezpieczenie i załatwia formalności z tym związane. To także kilka papierów i wizyt w urzędach mniej.
  7. Agencja ma możliwość sprawdzenia wybranych pracodawców również przez niemieckie instytucje państwowe, np. Zollamt, co pozwala sprawdzić, czy pracodawca nie był np. karany za zatrudnianie „na czarno”.
  8. Agencja ma dostęp do wielu ofert pracy równocześnie, co oznacza, min. że kończąc jeden projekt, masz perspektywy na następny i – jeśli chcesz – możesz jechać na następny i nie musisz zaczynać wszystkiego od początku.
  9. Firma rozlicza się terminowo, ponieważ jest do tego zobligowana przepisami prawa. Bezpośrednie zatrudnienie u niemieckich Pracodawców jest obciążone ryzykiem opóźnień w wypłacie wynagrodzenia, a egzekwowanie swoich należności jest możliwe właściwie tylko drogą sądową.

Praca za granicą >>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK