| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Przepisy prawa pracy określają sytuacje, w których pracownik ma prawo do załatwienia swoich spraw osobistych w czasie pracy. Także pracodawcy, zdając sobie sprawę, że sztywne ustalenia dotyczące godzin pracy w zakładzie pracy mogą w perspektywie zaszkodzić organizacji, wprowadzają elastyczne uregulowania wewnętrzne.

Podstawą tego typu rozwiązań jest np. założenie księgi wyjść pracowników w czasie godzin pracy. Pracownik za zgodą przełożonego wpisuje do księgi przewidywany czas pozostawania poza zakładem pracy w sprawach osobistych, jak również cel wyjścia, potwierdzając to własnoręcznym podpisem i wpisuje datę. W takiej księdze mogą być również rejestrowane wyjścia poza miejsce pracy w celach służbowych (spotkania służbowe).

Natomiast w przypadku gdy pracownik opuszcza teren zakładu pracy w celu załatwienia spraw osobistych, nie informując o tym ustnie przełożonego ani też nie wpisując się w „księdze wyjść”, grozi mu kara porządkowa.

Zagadnienia kontrolne w zakresie czasu pracy >>

Pracodawca może również wprowadzić w zakładzie pracy jedną przerwę w pracy w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie przez pracownika posiłku lub załatwienie spraw osobistych (art. 141 k.p.). Jest to tzw. przerwa obiadowa. Przerwa ta nie jest wliczana do czasu pracy, a warunkiem korzystania z niej jest formalne wprowadzenie do układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy lub umowy o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Praca w porze nocnej >>

Przepisy przewidują również wiele sytuacji osobistych pracownika, w których pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dni wolnych od pracy (tzw. urlop okolicznościowy). Nie są one wliczane do urlopu wypoczynkowego, ale stanowią odrębną część dni wolnych przysługujących w związku z określonym zdarzeniem w życiu pracownika. Pracodawca zwalnia również od pracy pracownika będącego krwiodawcą w celu oddania krwi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK