| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Przepisy prawa pracy określają sytuacje, w których pracownik ma prawo do załatwienia swoich spraw osobistych w czasie pracy. Także pracodawcy, zdając sobie sprawę, że sztywne ustalenia dotyczące godzin pracy w zakładzie pracy mogą w perspektywie zaszkodzić organizacji, wprowadzają elastyczne uregulowania wewnętrzne.

Podstawą tego typu rozwiązań jest np. założenie księgi wyjść pracowników w czasie godzin pracy. Pracownik za zgodą przełożonego wpisuje do księgi przewidywany czas pozostawania poza zakładem pracy w sprawach osobistych, jak również cel wyjścia, potwierdzając to własnoręcznym podpisem i wpisuje datę. W takiej księdze mogą być również rejestrowane wyjścia poza miejsce pracy w celach służbowych (spotkania służbowe).

Natomiast w przypadku gdy pracownik opuszcza teren zakładu pracy w celu załatwienia spraw osobistych, nie informując o tym ustnie przełożonego ani też nie wpisując się w „księdze wyjść”, grozi mu kara porządkowa.

Zagadnienia kontrolne w zakresie czasu pracy >>

Pracodawca może również wprowadzić w zakładzie pracy jedną przerwę w pracy w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie przez pracownika posiłku lub załatwienie spraw osobistych (art. 141 k.p.). Jest to tzw. przerwa obiadowa. Przerwa ta nie jest wliczana do czasu pracy, a warunkiem korzystania z niej jest formalne wprowadzenie do układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy lub umowy o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Praca w porze nocnej >>

Przepisy przewidują również wiele sytuacji osobistych pracownika, w których pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dni wolnych od pracy (tzw. urlop okolicznościowy). Nie są one wliczane do urlopu wypoczynkowego, ale stanowią odrębną część dni wolnych przysługujących w związku z określonym zdarzeniem w życiu pracownika. Pracodawca zwalnia również od pracy pracownika będącego krwiodawcą w celu oddania krwi.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK