| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Letni spadek bezrobocia

Letni spadek bezrobocia

Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, dane GUS świadczą o poprawie kondycji polskiej gospodarki i spadku bezrobocia. Ekspertka szacuje, że wzrost PKB w br. może wynieść 3,3 proc.

Jak zaznaczyła główna ekonomistka Lewiatana, w czerwcu zmniejszyło się bezrobocie. GUS poinformował, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,6 proc. wobec 11,9 proc. w maju.

Starczewska-Krzysztoszek komentując dane GUS, zaznaczyła, że spadek bezrobocia jest charakterystyczny dla okresów letnich, gdy jest dodatkowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Ale - w jej - opinii - nie znaczy to, że nie utrzyma się ono na tym poziomie w kolejnych miesiącach.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy >>

Dodała, że sygnały płynące z gospodarki, takie jak wzrost produkcji sprzedanej czy wzrost sprzedaży detalicznej, a także powolny wzrost zatrudnienia i płac, świadczą o tym, że bezrobocie nie zwiększy się także po okresie prac sezonowych. Zdaniem ekspertki, bezrobocie nie powinno w tym roku wzrosnąć powyżej 12 proc.

Starczewska-Krzysztoszek zaznaczyła, że choć wiele firm deklaruje chęć zwolnienia pracowników, to zmalała ich liczba. Znacznie bardziej niż rok wcześniej chce zmniejszyć zatrudnienie sektor publiczny. Jak mówiła, w ubiegłym roku 500 firm chciało pozbyć się części pracowników, w tym roku - ponad 400. W ub.r. sektor publiczny zadeklarował zwolnienie 5 tys. osób, a w tym - 26 tys.

Pracodawcy zatrudniają i zwalniają >>

"Te wszystkie dane wpływają pozytywnie na konsumpcję, a jest to mocny sygnał dla przedsiębiorstw, by zwiększać produkcję. Firmy będą produkowały nie tylko na zaspokojenie bieżącego popytu, ale także będą zwiększały zapasy, a to oznacza większe zapotrzebowanie na pracowników" - tłumaczyła Starczewska-Krzysztoszek.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »