| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Letni spadek bezrobocia

Letni spadek bezrobocia

Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, dane GUS świadczą o poprawie kondycji polskiej gospodarki i spadku bezrobocia. Ekspertka szacuje, że wzrost PKB w br. może wynieść 3,3 proc.

Jak zaznaczyła główna ekonomistka Lewiatana, w czerwcu zmniejszyło się bezrobocie. GUS poinformował, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,6 proc. wobec 11,9 proc. w maju.

Starczewska-Krzysztoszek komentując dane GUS, zaznaczyła, że spadek bezrobocia jest charakterystyczny dla okresów letnich, gdy jest dodatkowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Ale - w jej - opinii - nie znaczy to, że nie utrzyma się ono na tym poziomie w kolejnych miesiącach.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy >>

Dodała, że sygnały płynące z gospodarki, takie jak wzrost produkcji sprzedanej czy wzrost sprzedaży detalicznej, a także powolny wzrost zatrudnienia i płac, świadczą o tym, że bezrobocie nie zwiększy się także po okresie prac sezonowych. Zdaniem ekspertki, bezrobocie nie powinno w tym roku wzrosnąć powyżej 12 proc.

Starczewska-Krzysztoszek zaznaczyła, że choć wiele firm deklaruje chęć zwolnienia pracowników, to zmalała ich liczba. Znacznie bardziej niż rok wcześniej chce zmniejszyć zatrudnienie sektor publiczny. Jak mówiła, w ubiegłym roku 500 firm chciało pozbyć się części pracowników, w tym roku - ponad 400. W ub.r. sektor publiczny zadeklarował zwolnienie 5 tys. osób, a w tym - 26 tys.

Pracodawcy zatrudniają i zwalniają >>

"Te wszystkie dane wpływają pozytywnie na konsumpcję, a jest to mocny sygnał dla przedsiębiorstw, by zwiększać produkcję. Firmy będą produkowały nie tylko na zaspokojenie bieżącego popytu, ale także będą zwiększały zapasy, a to oznacza większe zapotrzebowanie na pracowników" - tłumaczyła Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK