| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Można składać wnioski do ZUS przez internet

Można składać wnioski do ZUS przez internet

Od poniedziałku Polacy mogą składać przez internet m.in. wnioski do ZUS-u o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek oraz o zwrot nadpłaconych składek. Trzeba jednak posiadać tzw. bezpieczny podpis elektroniczny. Jego koszt to ok. 300 zł.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o podpisie elektronicznym, w Polsce istnieją dwa rodzaje e-podpisów: zwykły, który służy potwierdzeniu tożsamości i bezpieczny, który jest równoznaczny podpisowi odręcznemu, wymaga posiadania zestawu do jego składania oraz uzyskania certyfikatu, tzw. kwalifikowanego.

Zestaw do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego - kartę kryptograficzną, czytnik kart kryptograficznych oraz odpowiednie oprogramowanie - można kupić w jednym ze sklepów internetowych lub też w punktach sprzedaży podpisu elektronicznego. Następnie należy wypełnić formularz elektroniczny, aby uzyskać certyfikat e- podpisu. Takie formularze znajdują się na stronie internetowej firm, które wydają certyfikaty.

Obecnie w Polsce takie certyfikaty wydawane są przez: Krajową Izbę Rozliczeniową, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych oraz Unizeto Technologies.

Składanie wniosków do ZUS przez internet stało się możliwie dzięki porozumieniu zawartym przez resort spraw wewnętrznych i administracji oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z usług ZUS przez internet będzie można korzystać za pośrednictwem tzw. platformy ePUAP - poinformował w poniedziałek ZUS.

ePUAP to elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Dzięki niej, Polacy mogą uzyskać w sieci np. pozwolenia, zaświadczenia i składać wnioski do różnych instytucji.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Drożdż chce, żeby w ciągu najbliższych dwóch lat pojawiło się na ePUAP-ie kilkadziesiąt nowych usług, tak by najważniejsze sprawy urzędowe można było załatwić przez internet.

Od poniedziałku przez internet będzie można zgłosić do ZUS także reklamację do informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej, wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego i wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek.

ZUS poinformował, że dostępne na platformie ePUAP formularze posiadają mechanizmy ułatwiające wypełnianie wniosków.

Na przesłane pismo ZUS udzieli odpowiedzi w formie wybranej przez wnioskodawcę: elektronicznej lub papierowej do odbioru osobistego lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. W przyszłości lista wniosków które można składać za pośrednictwem ePUAP ma zostać rozszerzona.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK