| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Za 3 maja nie przysługuje dzień wolny

Za 3 maja nie przysługuje dzień wolny

Część pracowników zastanawia się, czy majowy weekend zostanie przedłużony, przez oddanie dnia wolnego za 3 maja, przypadający w niedziele.

W przypadku, jeśli w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypada święto, pracodawca ma obowiązek przyznać pracownikom inny dzień wolny. Jeżeli w sobotę, która jest co do zasady dniem wolnym wypada święto, to sobota nie jest dniem wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, tylko ze względu na święto. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Jeśli święto przypada w dzień pracy pracownicy mają wolne. Inaczej jest w sytuacji, gdy święto wypada w dzień wolny.

Zobacz: Czy można wysłać pracownika na zaległy urlop?

W 2009 roku dwukrotnie wystąpi taka sytuacja, w dniu 15 sierpnia i 26 grudnia.

Święto przypadające w niedzielę nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika. Dlatego gdy święto występuje w niedzielę, nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Święto Konstytucji 3 maja w tym roku przypada w niedzielę. Pracodawcy nie ma więc obowiązku udzielić pracownikom innego dnia wolnego tym pracownikom.
We wszystkie dni świąteczne, nawet te, które przypadają w niedziele, obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych. Pracownicy zatrudnieni w takich placówkach nie mogą w te dni wykonywać pracy.

Zobacz serwis: Urlopy okolicznościowe

Podstawa prawna: Art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.)
Art. 130, art. 151 (9a) Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK