| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop ojcowski > Urlop ojcowski i urlop tacierzyński 2017

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński 2017

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński są ze sobą często utożsamiane. Tymczasem to dwa różne uprawnienia ojca dziecka. Czym się różnią?

Urlop tacierzyński jest pojęciem, które nie występuje w Kodeksie pracy. Mianem tym określa się niewykorzystaną przez matkę dziecka część urlopu macierzyńskiego, z której zrezygnowała na rzecz ojca dziecka. Natomiast urlop ojcowski jest uprawnieniem ojca w pełni niezależnym od matki. Oba urlopy są też niezależne od woli pracodawcy – w przypadku spełnienia przewidzianych warunków, pracodawca musi udzielić na nie zgody.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski przysługuje zawsze w wymiarze 2 tygodni, przy czym za jeden tydzień przyjmuje się siedem kolejno następujących po sobie dni kalendarzowych. W praktyce oznacza to, że do 14 - dniowego okresu urlopu wliczane są również soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy.

Ponadto pracownik-ojciec może wykorzystać urlop od razu w całości albo podzielić go na dwie części, przy czym każda z nich nie może być krótsza niż 7 dni.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Wymiar urlopu tacierzyńskiego

Z racji tego, że urlop tacierzyński jest niewykorzystaną przez matkę dziecka częścią urlopu macierzyńskiego, w pierwszej kolejności należy obliczyć całkowity wymiar urlopu macierzyńskiego. Jest on uzależniony od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu. I tak przy urodzeniu:

- jednego dziecka przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosi 20 tygodni;

- dwojga dzieci przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosi 31 tygodni;

- trojga dzieci przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosi 33 tygodni;

- czworga dzieci przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosi 35 tygodni;

- pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosi 37 tygodni.

Ustalenie przysługującego ojcu wymiaru urlopu tacierzyńskiego, sprowadza się do pomniejszenia całkowitego wymiaru urlopu macierzyńskiego o część wykorzystaną przez matkę, która wynosi minimum 14 tygodni.

Mama trojaczków, będąca 14 tygodni na urlopie macierzyńskim i chcąca zrezygnować z jego dalszej części na rzecz ojca, może oddać mu 19 tygodni do wykorzystania w ramach urlopu tacierzyńskiego.

Zobacz serwis: Urlopy

Wniosek o urlop ojcowski

Urlop ojcowski przyznawany jest na pisemny wniosek zainteresowanego złożony w ciągu 24 miesięcy od momentu urodzenia dziecka. W przypadku jego przysposobienia, 24-miesięczny termin biegnie od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego o przysposobieniu dziecka (nie później niż do momentu ukończenia przez dziecko 7 roku życia). Co do dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, udzielenie urlopu ojcowskiego możliwe jest do momentu osiągnięcia przez dziecko 10 roku życia. Wniosek powinien być złożony na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK