| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Czy możliwy jest jednoczesny urlop macierzyński rodziców?

Czy możliwy jest jednoczesny urlop macierzyński rodziców?

Moja żona przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Chciałbym razem z nią skorzystać z takiego urlopu. Czy możemy obydwoje przebywać na macierzyńskim? 

W szczególnych przypadkach z urlopu macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka. Przepisy kodeksu pracy określają dokładnie sytuacje w jakich ojciec – pracownik ma prawo do macierzyńskiego. Po pierwsze w przypadku, kiedy matka zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego. Po drugie w przypadku śmierci matki dziecka.

Zobacz: Powrót do pracy po macierzyńskim

Przepisy nie przewidują możliwości jednoczesnego przebywania na urlopie macierzyńskim obojga rodziców. Może Pan skorzystać z urlopu macierzyńskiego tylko w przypadku, jeśli Pana żona zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego. Może to zrobić po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni. W takim przypadku Panu zostanie do wykorzystania 6 tygodni macierzyńskiego. Jeśli chce Pan skorzystać z takiej możliwości musi Pan złożyć wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Natomiast Pana żona musi złożyć u swojego pracodawcy wniosek o rezygnację z urlopu i przedstawić zaświadczenie od pańskiego pracodawcy potwierdzające korzystanie przez Pana z urlopu macierzyńskiego.

Jeśli chce Pan przebywać razem z żoną na urlopie, może Pan wystąpić o urlop wypoczynkowy. Nie ma zakazu korzystania przez Pana z urlopu wypoczynkowego przy jednoczesnym korzystaniu z urlopu macierzyńskiego przez Pana żonę. Ponadto przysługuje Panu 2 dni urlopu okolicznościowego w razie urodzenia się dziecka.

Zobacz serwis: Urlop macierzyński

Podstawa prawna: Art. 180 Kodeksu pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK