REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca podczas urlopu macierzyńskiego a prawo do zasiłku

Małgorzata Kowalska
Adwokat w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego. W kancelarii odpowiada za prawną analizę sytuacji rodzinnych i opiekuńczych klientów i przygotowanie oraz realizowanie przyjętej taktyki procesowej. Z sukcesem zakończyła kilkaset spraw rodzinnych i spadkowych, których liczba stale wzrasta.
Praca podczas urlopu macierzyńskiego a prawo do zasiłku/ Fot. Fotolia
Praca podczas urlopu macierzyńskiego a prawo do zasiłku/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podjęcie pracy podczas urlopu macierzyńskiego jest możliwe w formie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Czy podjęcie pracy w tym czasie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można podjąć pracę

Autopromocja

Problem

Prowadzę działalność gospodarczą, ale od 26 września 2016 r. pobieram zasiłek macierzyński. Ostatnio dostałam propozycję pracy na 1/2 etatu jako wykładowca. Czy mogę podjąć dodatkowe zatrudnienie na zasiłku macierzyńskim? Czy podpisanie umowy o pracę na 1/2 etatu wpłynie na moją podstawę wymiaru składek z tytuł działalności gospodarczej?

Rada

Podjęcie pracy w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie pozbawi Panią prawa do zasiłku macierzyńskiego. Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę będzie miała wpływ na Pani podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Uzasadnienie

Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu z chwilą urodzenia dziecka nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podjęcie pracy w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego jest możliwe w formie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma tu znaczenia, czy praca jest wykonywana u pracodawcy udzielającego urlopu czy u innego podmiotu. Artykuł 17 ustawy zasiłkowej zabrania podjęcia pracy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy oraz o wykorzystywaniu zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Nie ma on jednak zastosowania do zasiłku macierzyńskiego.

Podjęcie pracy w czasie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego nie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Kodeks pracy nie stawia również wyraźnych ograniczeń w zakresie wykonywania pracy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Podjęcie pracy:

● na umowę o pracę u pracodawcy, który udzielił urlopu macierzyńskiego, jest możliwe dopiero w okresie urlopu rodzicielskiego (pracownica nie ma prawa do podjęcia pracy przez okres 20 tygodni urlopu macierzyńskiego u pracodawcy, który jej tego urlopu udzielił); w takim przypadku wykonywanie pracy jest możliwe jedynie w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; uzyskane z takiej umowy dochody powodują proporcjonalne zmniejszenie wysokości zasiłku macierzyńskiego;

● na umowę o pracę z „obcym pracodawcą” nie spowoduje ograniczenia wysokości pobieranego zasiłku macierzyńskiego i praca może być wykonywana w każdym okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (w czasie podstawowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego);

●na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) u własnego lub obcego pracodawcy jest korzystne dla osób pobierających zasiłek macierzyński; uzyskane dochody nie mają bowiem wpływu na wysokość pobieranego zasiłku macierzyńskiego, a pracę można podjąć w dowolnym okresie pobierania zasiłku; w tym przypadku kobieta będzie otrzymywała pełny zasiłek macierzyński i wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą i pobierająca zasiłek macierzyński z tego tytułu może prowadzić działalność bez zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty zasiłku.

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński i:

●wykonująca pracę na podstawie umowy o pracę obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu zasiłku macierzyńskiego oraz z tytułu umowy o pracę,

●posiadająca inny tytuł do ubezpieczeń, np. wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej, lub gdy ma ustalone prawo do emerytury lub renty, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emertytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, natomiast z ww. tytułów może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wówczas obowiązkowe będzie także ubezpieczenie wypadkowe.

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku.

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania zasiłku są finansowane przez budżet państwa.

Anna G. prowadząca działalność gospodarczą 26 września 2016 r. urodziła dziecko i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego najpierw za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego (20 tygodni, od 26 września 2016 r. do 12 lutego 2017 r.), a następnie za okres urlopu rodzicielskiego (32 tygodnie, od 13 lutego do 24 września 2017 r.). Anna G. 1 lutego 2017 r. podjęła pracę na umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu. Podjęcie pracy nie ma wpływu na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności gospodarczej.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która jest jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę (nie ma znaczenia wymiar czasu pracy) i osiąga wynagrodzenie ze stosunku pracy równe lub wyższe od minimalnego wynagrodzenia (w 2017 r. – 2000 zł), z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W takiej sytuacji nie podlega ubezpieczeniu dobrowolnemu chorobowemu.

Jeżeli ta osoba z tytułu umowy o pracę będzie osiągała wynagrodzenie w kwocie niższej od wynagrodzenia minimalnego, wówczas z tytułu prowadzenia działalności będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to w razie niezdolności do pracy ma prawo do zasiłku.

Wanda D., pobierająca do 24 września 2017 r. zasiłek macierzyński z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1800 zł miesięcznie.

W związku z tym, że wynagrodzenie Wandy D. z umowy o pracę jest niższe od minimalnego wynagrodzenia (2000 zł brutto), po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego będzie ona podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytuł prowadzonej działalności, natomiast ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.

Jeśli ubezpieczona przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to w razie niezdolności do pracy będzie miała prawo do zasiłku chorobowego (ale też macierzyńskiego) z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i z tytułu prowadzonej działalności.

Podstawa prawna:

●art. 17, art. 29, art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 396

●art. 6 ust. 1 pkt 5 i pkt 19, art. 9, art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 963; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA