| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Po co podatek pielęgnacyjny skoro jest III filar?

Po co podatek pielęgnacyjny skoro jest III filar?

Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem 1-procentowego podatku, który pomógłby osobom starszym i niepełnosprawnym w codziennej egzystencji. Nowe obciążenie fiskalne dotknie niestety wszystkich pracujących.

- O wprowadzeniu dodatkowej składki pielęgnacyjnej mówi się już od kilku lat. Wzrost liczby osób starszych w społeczeństwie wymuszać będzie zmiany w polityce społecznej, ubezpieczeniach oraz funkcjonowaniu służby zdrowia. Podatek ten zasiliłby budżet kwotą 5-6 mld zł rocznie i byłby tak naprawdę ukrytą podwyżką składki zdrowotnej - komentuje Małgorzata Rusewicz, dyrektor PKPP Lewiatan.

Liczba osób starszych, czyli de facto emerytów, rośnie w naszym państwie z każdym pięcioleciem. Jednak obciążenie społeczeństwa kosztami ich adaptacji, w wysokości 6 miliardów rocznie, nie jest chyba najlepszym pomysłem z punktu widzenia przeciętnego Polaka.

A warto wiedzieć, że istnieje sposób poprawy kondycji finansowej przyszłych emerytów, który od lat stosują rozwinięte społeczeństwa zachodnie – niemieckie czy amerykańskie. Jest on od ponad 10 lat dostępny również w Polsce. To tzw. III filar emerytalny, czyli wszelkie formy samodzielnego oszczędzanie na dodatkową emeryturę. PPE i IKE dają bardzo dobre możliwości wzbogacenia swoich przyszłych świadczeń nawet o kilka tysięcy złotych miesięcznie. I będą to pieniądze całkowicie „nasze własne”, niezależne od oceny komisji lekarskiej, które ma uprawniać do wypłaty przyszłego świadczenia pielęgnacyjnego.

Przeczytaj również: Jak obliczana jest emerytura mieszana i kto ma do niej prawo?

O co chodzi w III filarze? Ujmując rzecz najprościej – o samodzielne, dodatkowe oszczędzanie na emeryturę, niezależne od ZUS i OFE. Możemy odkładać pieniądze korzystając z bogatej oferty różnych instytucji finansowych. Szczególnie korzystne jest założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego lub przystąpienie w swojej firmie do Pracowniczego Programu Emerytalnego. Wyjątkowa korzyść IKE i PPE polega na tym, że tylko one gwarantują ominięcie tzw. „podatku Belki” w wysokości 19% wypracowanych zysków. Inne metody oszczędzania na emeryturę będą musiały ten podatek uwzględnić.

Przykładowo, wpłacając na IKE 150 zł miesięcznie przez 25 lat przy 10 proc. stopie zwrotu (z doświadczenia krajów rozwiniętych wynika, ze taka stopa zwrotu jest typowa dla większości funduszy akcyjnych w okresie 20 czy 30 lat) przyszły emeryt będzie w stanie oszczędzić ponad 200 tys. złotych. Pozwoli mu to na otrzymywanie dodatkowych 1168 złotych co miesiąc przez kolejne 25 lat na emeryturze (zakładając, że w okresie wypłat pieniądze będą trzymane na lokacie o oprocentowaniu 5 proc.). Jeśli natomiast zwiększymy stawkę do 300 złotych miesięcznie, to przy tych samych założeniach uzbieramy po 25 latach ponad 400 tys. zł. i będziemy mogli się cieszyć comiesięczną emeryturą wyższą o 2336 złotych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK