| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r.

Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r.

Płatnicy składek mają obowiązek przekazywania corocznej informacji o wysokości odprowadzonych składek ZUS za poprzedni rok do 28 lutego każdego roku. W 2015 r. 28 lutego wypada w sobotę, w związku z tym ostateczny termin wypełnienia obowiązku płatnika przypada na 2 marca.

Prawidłowe wypełnienie informacji rocznej w punktach, gdzie są najczęściej popełniane błędy, przedstawiamy w poniższych przykładach.

Pracownik przez cały marzec 2014 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Za ten okres otrzymał zasiłek chorobowy. Pracodawca błędnie wpisał kwotę podstawy wymiaru składek (2100 zł). Nie wypełnił także bloku III.D – zestawienie wypłaconych świadczeń i wynagrodzeń za czas absencji chorobowej. W prawidłowo wypełnionej informacji rocznej w podstawach wymiaru składek i składkach za marzec 2014 r. (bloki III.B i III.C) należało wpisać kwotę 0,00 zł (tak jak w imiennych raportach ZUS RCA przekazanych do ZUS), gdyż w marcu pracownik otrzymał zasiłek chorobowy, a nie wynagrodzenie. Ponadto w bloku III.D powinien być wykazany okres absencji chorobowej.

Prawidłowo wypełniona informacja roczna

Pracownik, dla którego zatrudnienie u pracodawcy jest jedynym źródłem dochodu, w grudniu 2014 r. przekroczył kwotę rocznej podstawy wymiaru składek. Płatnik składek powinien więc w poz. 03 w bloku III.B wpisać 2 (informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przekazuje płatnik składek).

Prawidłowo wypełniona informacja roczna

Pracownica była zatrudniona na okres próbny (1 miesiąc) od 1 do 30 czerwca 2014 r. z miesięcznym wynagrodzeniem 1800 zł. Płatnik składek nie wypełnił poz. 29 (łączna kwota składek).

Prawidłowo wypełniona informacja roczna

Jeżeli ubezpieczony stwierdzi, że dane zawarte w informacji, którą otrzymał, nie są zgodne ze stanem faktycznym, może w ciągu 3 miesięcy od jej otrzymania zgłosić płatnikowi na piśmie lub do protokołu wniosek o sprostowanie tej informacji. Ubezpieczony informuje o tym fakcie także ZUS. Jeśli płatnik składek nie uwzględni reklamacji w ciągu 1 miesiąca od daty jej wpływu, ZUS wydaje decyzję na wniosek ubezpieczonego, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Jeżeli ubezpieczony nie zakwestionuje danych zawartych w informacji w ciągu 3 miesięcy od jej otrzymania, to dane te uznaje się za zgodne ze stanem faktycznym, chyba że dane dotyczące okresu objętego informacją zakwestionuje ZUS, wydając w tym zakresie decyzję.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Autor:

radca prawny, specjalista i praktyk, od 10 lat zajmuje się prawem ubezpieczeń społecznych, autorka licznych opracowań i publikacji

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r. / Fot. Fotolia
Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r. / Fot. Fotolia

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK