REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenie rehabilitacyjne, Ubezpieczenie wypadkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. - nowa wysokość

Od 1 kwietnia 2018 r. zmieni się wysokość składki wypadkowej dla firm zgłaszających nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Ponadto od 1 kwietnia obowiązują nowe kategorie ryzyka i przyporządkowane im stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Świadczenia chorobowe w 2018 r. - zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, renta

W wyniku podwyższenia minimalnego wynagrodzenia oraz waloryzacji emerytur i rent, w 2018 r. wzrosły również świadczenia chorobowe, między innymi świadczenie rehabilitacyjne czy renta z tytułu niezdolności do pracy.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w II kwartale 2018 r.

ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2018 r. Ile wynosi?

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2018 r.

ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2018 r. Ile wynosi?

Świadczenie rehabilitacyjne a przejście na emeryturę

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Czy należy wypłacić świadczenie rehabilitacyjne osobie, która pobiera to świadczenie i przechodzi na emeryturę?

Ubezpieczenie dla osób pracujących w rolnictwie

Rolnicy, którzy zatrudniają pracowników sezonowych będą mieli obowiązek opłacać za nich składki na ubezpieczenie społeczne - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2017 r.

ZUS podał informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2017 r. Ile wynosi?

Świadczenie rehabilitacyjne a praca

Podczas pobierania zasiłku rehabilitacyjnego z powodu niezdolności do pracy lub wykorzystując zwolnienie od pracy nie można podejmować innego zatrudnienia. W przeciwnym wypadku traci się prawo do zasiłku za miesiąc kalendarzowy, w którym pracownik wykorzystał zwolnienie niezgodnie z celem jego przeznaczenia.

Rozwiązanie bez wypowiedzenia a niezdolność do pracy pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia nawet w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności spowodowanej chorobą. Przepisy Kodeksu pracy dają pracodawcy taką możliwość w przypadku przedłużającego się okresu niezdolności do pracy.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2017 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2017 r. wynosi 107,4 proc.

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje emerytom - wyrok TK

Czy osoba mająca prawo do emerytury ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego? Trybunał Konstytucyjny wydał w tej sprawie wyrok.

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r.

W latach 2017-2018 przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób – będą wpłacać składkę na to ubezpieczenie w wysokości 1,80 %.

Jak ustalić liczbę ubezpieczonych do składki wypadkowej

Sposób ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe uzależniony jest od liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez danego płatnika do ubezpieczenia wypadkowego. Od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym wynosi 1,80%.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłków w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. podstawa wymiaru zasiłku dla pracowników zatrudnionych w pierwszym roku pracy wynosi 100% minimalnej podstawy wymiaru zasiłku. Jak prawidłowo ustalić minimalną podstawę wymiaru zasiłków?

ZUS IWA za 2016 r. do 31 stycznia 2017 r.

Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za 2016 r. należy złożyć do 31 stycznia 2017 r.

Składki ZUS, FGŚP i FP w 2017 r.

ZUS podał informację dotyczącą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy w 2017 r. Ile wynoszą?

Ważne zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2017 r.

W 2017 roku wejdą w życie duże zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawie zasiłkowej oraz świadczeniach przedemerytalnych. Część zmian będzie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Jak dokonywać potrąceń ze świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne, tak jak zasiłek chorobowy, podlega egzekucji w razie roszczeń alimentacyjnych. Potrącenia z zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego dokonuje ZUS lub pracodawca. Przedstawiamy jak krok po kroku dokonać potrąceń ze świadczenia rehabilitacyjnego.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2017 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2017 r. wynosi 97 proc.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2016 r. wynosi 98,8 proc.

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne jest jednym ze świadczeń, z których może skorzystać ubezpieczony, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie, a gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy albo choroba zawodowa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym.

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. ubezpieczeniem wypadkowym zostali objęci wszyscy zleceniobiorcy, niezależnie od miejsca wykonywania pracy. Ile wynosi składka wypadkowa w 2016 r.?

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2016 r. wynosi 107,3%.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne mogą pobierać osoby, które rokują odzyskanie zdolności do pracy - maksymalnie przez 12 miesięcy. Wysokość świadczenia jest zróżnicowana.

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2016 r.

Od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. trwa nowy okres składkowy, w którym ustalana jest wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Sprawdź, co się zmieniło w ustalaniu składki wypadkowej od 1 kwietnia 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2016 r. wynosi 105,5%.

Jak wypełnić i złożyć ZUS IWA za 2015 r.

Do 1 lutego 2016 r. należy złożyć ZUS IWA za 2015 r., czyli informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jak prawidłowo wypełnić i złożyć informację ZUS IWA?

ZUS IWA do 1 lutego 2016 r.

Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za 2015 r. należy złożyć do 1 lutego 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2016 r. wynosi 96,1%.

Zasady przyznawania świadczeń rehabilitacyjnych

Świadczenie rehabilitacyjne jest uprawnieniem ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Ubezpieczony powinien wiedzieć jakie warunki musi spełnić by owe świadczenie zostało mu przyznane.

Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Niania, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednakże pod pewnymi warunkami. Co zrobić w sytuacji gdy niania zachoruje? Jakie dokumenty powinien złożyć rodzic – zleceniodawca?

Zasiłki wypłacane przez ZUS

Zasiłki są świadczeniem przysługującym za czas niezdolności do pracy z ubezpieczenia chorobo­wego lub wypadkowego osobom, które podle­gają tym ubezpieczeniom. Z ubezpieczenia chorobowego wypłacany jest: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński, zasiłek wyrównawczy.

Jakie świadczenia wypłaca ZUS?

Świadczenia z ZUS mogą mieć różną formę, tj. pie­niężną (renty, zasiłki, emerytury) i rzeczową (sprzęt rehabilitacyjny, świadczenia w naturze). Ubezpieczonemu mogą przysługiwać m.in. zasiłek macierzyński, wyrównawczy, opiekuńczy.

Umowa agencyjna a składki ZUS

Stosunek powstały na podstawie umowy agencyjnej cechuje się mniejszą szczegółowością oraz węższym zakresem wzajemnych obowiązków stron. Najczęściej jest zawierana z przedstawicielami handlowymi, agentami ubezpieczeniowymi i wiąże się z wynagrodzeniem prowizyjnym. Czy osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej podlegają ubezpieczeniom społecznym?

Świadczenie rehabilitacyjne od 1 października 2015 r. bez waloryzacji

Od 1 października 2015 r. wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczania świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale wynosi 97,8%. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, które zostanie przyznane pomiędzy 1 października a 31 grudnia 2015 r. nie podlega waloryzacji, ponieważ wskaźnik nie przekroczył 100%.

Bezpłatna rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej

Z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS korzysta coraz więcej osób. ZUS sukcesywnie rozszerza listę schorzeń. W ciągu 20 lat z programów realizowanych przez ZUS skorzystało ponad milion osób.

Nowe składki wypadkowe od 1 kwietnia 2015 r.

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe składki na ubezpieczenie wypadkowe. Każdą grupę działalności określa odpowiednia kategoria ryzyka. Dla każdej kategorii ryzyka ustalono stopę procentową składki wypadkowej. Płatnicy po raz pierwszy opłacą składkę wypadkową w nowej wysokości w maju za kwiecień.

Nowa składka wypadkowa od 1 kwietnia 2015 r.

Nowa wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2015 r. Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych powinni zweryfikować wysokość stopy procentowej składki.

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2015 r.

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2015 r. dla 28 grup działalności zostanie obniżona, a dla 8 grup podwyższona. Jakie koszty związane z opłaceniem składki będą musiały być poniesione przez pracodawcę ?

Wskaźnik do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2015 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2015 r. wynosi 105,4%.

ZUS IWA do 2 lutego 2015 r.

ZUS IWA za 2014 r. należy złożyć do końca stycznia. W 2015 r. dzień 31 stycznia wypada w sobotę. Oznacza to, że na przekazanie deklaracji zobowiązani mają czas do dnia 2 lutego.

Składki ZUS, składki na FGŚP i FP w 2015 r.

ZUS podał informację zawierającą kwoty składek ubezpieczeniowych dla niektórych grup ubezpieczonych, składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy w 2015 r. Ile wynoszą?

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2015 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczania świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2015 r. wynosi 97,1%. Wysokość świadczeń rehabilitacyjnych, które zostaną przyznane pomiędzy 1 stycznia a 31 marca 2015 r., nie podlega waloryzacji, ponieważ wskaźnik nie przekroczył 100%.

Rodzaje świadczeń powypadkowych

Osobie, która uległa wypadkowi przy pracy, przysługują określone świadczenia powypadkowe. Należą do nich m.in. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne oraz jednorazowe odszkodowanie z ZUS. W jakiej wysokości przysługują te świadczenia?

Świadczenie rehabilitacyjne od 1 października 2014 r. bez waloryzacji

Od 1 października 2014 r. wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczania świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale wynosi 97,8%. Wysokość każdego świadczenia rehabilitacyjnego, które zostanie przyznane pomiędzy 1 października a 31 grudnia 2014 r., nie podlega waloryzacji, ponieważ wskaźnik nie przekroczył 100%.

Nowy wskaźnik do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2014 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2014 r. Ile wynosi?

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS

Pracodawca ma obowiązek dokonania zgłoszenia pracownika do ZUS w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, a więc od daty zawarcia umowy o pracę. Czy istnieją okoliczności, w których pracownikowi niezgłoszonemu do ZUS, przysługiwać będzie prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba współpracująca a podleganie ubezpieczeniom społecznym

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z konkretnymi konsekwencjami prawnymi. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym ulegają zmianie, gdy funkcjonowanie spółki wspomagane jest działalnością osoby bliskiej. 

Świadczenia rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom ubezpieczonym, które pozostają niezdolne do pracy, a wyczerpały możliwość pobierania zasiłku chorobowego. Podstawą ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne jest złożenie wniosku w oddziale ZUS wraz z wymaganymi dokumentami.

Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany

Ustawą z dnia 7.12.2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2012.154), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., wprowadzono istotne zmiany w zakresie przyznawania i wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Dodatkowo od dnia 1.07.2013 r. wysokość świadczenia ustalono na kwotę 620 zł miesięcznie.

REKLAMA