reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2015 r.

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2015 r.

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2015 r. dla 28 grup działalności zostanie obniżona, a dla 8 grup podwyższona. Jakie koszty związane z opłaceniem składki będą musiały być poniesione przez pracodawcę ?

1 kwietnia 2015 r. rozpoczyna się nowy rok składkowy. Jego koniec przypada na 31 marca 2016 r. W tym okresie będą obowiązywały nowe stawki składki na ubezpieczenie wypadkowe, które w całości opłacane są przez pracodawców. Ich wysokość uzależniona jest od liczby ubezpieczonych w zakładzie pracy oraz od występujących zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Przy zgłoszeniu do ZUS nie więcej niż 9 ubezpieczonych odprowadzana do ZUS składka wypadkowa do 31 marca 2015 r. wynosi 1,93%. Od 1 kwietnie 2015 r. będzie to 1,80%.

Natomiast jeżeli zgłoszono do ZUS co najmniej 10 ubezpieczonych, dla 28 grup działalności składka wypadkowa ulega od początku kwietnia obniżeniu, a dla 8 grup działalności wzrośnie.

Pozostali płatnicy opłacą składki w wysokości uzależnionej od stopy procentowej przypisanej danej grupie działalności.

Dowiedz się więcej: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

GRUPY DZIAŁALNOŚCI, KATEGORIE RYZYKA I STOPY PROCENTOWE SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE WYPADKOWE DLA GRUP DZIAŁALNOŚCI (załącznik do projektu rozporządzenia)

Zadaj pytanie na FORUM

* Kod PKD określony w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 251, poz. 1885 oraz z 2009 r. Nr 59, poz. 489).

Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków ( z dnia 4 lutego 2015 r.)

Źródło: www.mpips.gov.pl, www.biznes.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama