REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie rehabilitacyjne a przejście na emeryturę

Małgorzata Kowalska
Adwokat w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego. W kancelarii odpowiada za prawną analizę sytuacji rodzinnych i opiekuńczych klientów i przygotowanie oraz realizowanie przyjętej taktyki procesowej. Z sukcesem zakończyła kilkaset spraw rodzinnych i spadkowych, których liczba stale wzrasta.
Świadczenie rehabilitacyjne a przejście na emeryturę/Fot. Fotolia
Świadczenie rehabilitacyjne a przejście na emeryturę/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Czy należy wypłacić świadczenie rehabilitacyjne osobie, która pobiera to świadczenie i przechodzi na emeryturę?

Pracownicy przyznano świadczenie rehabilitacyjne na okres 3 miesięcy. Jednak w czasie pobierania tego świadczenia (po 1 miesiącu) złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, na co pracodawca wyraził zgodę. Rozwiązanie umowy nastąpi w związku z przejściem tej osoby na emeryturę. Czy w tej sytuacji wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca dokonuje do dnia rozwiązania stosunku pracy, czy za cały przyznany okres – pyta Czytelniczka z Koszalina.

Autopromocja

Pracownicy po rozwiązaniu umowy o pracę nie będzie przysługiwało prawo do świadczenia rehabilitacyjnego z powodu nabycia prawa do emerytury. Ustalenie tego prawa wyklucza bowiem prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniom społecznym, których okres niezdolności do pracy z powodu choroby jest dłuższy niż okres pobierania zasiłku chorobowego.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Zasiłek chorobowy z powodu niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy przysługuje przez okres 182 dni, a w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub przypadającej w czasie ciąży - 270 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy (360 dni), gdy stan zdrowia osoby ubezpieczonej po wykorzystaniu okresu zasiłkowego nie pozwala jeszcze na podjęcie pracy zarobkowej, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Podstawą do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego jest wykorzystanie pełnego okresu zasiłkowego oraz pozytywne rokowanie odzyskania całkowitej zdolności do pracy.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy

Publikacja prezentuje zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich oraz pracodawcy w tym zakresie
Kup książkę

Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie, która posiada prawo do:

 • emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
 • zasiłku dla bezrobotnych,
 • zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego,
 • urlopu dla poratowania zdrowia albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Autopromocja

Ponadto świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje:

 • w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym, wychowawczym,
 • jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego, co zostało potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu,
 • w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
 • za cały miesiąc kalendarzowy, w którym uprawniony wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje okres, na który zostało przyznane świadczenie w sposób niezgodny z jego celem.

Nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego osoba, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nawet gdyby świadczenia te były zawieszone.

Paweł M. z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma przyznaną rentę inwalidzką na okres 2 lat, tj. od 2 lutego2016 r. do 1 lutego 2018 r. Z dniem 1 stycznia 2017 r. wypłata renty została zawieszona ze względu na osiągane dochody z tytułu zatrudnienia na etat. 10 grudnia 2016 r. Paweł M. złamał nogę i od tego dnia przebywał na zwolnieniu lekarskim do 9 czerwca 2017 r. (182 dni). Po wykorzystaniu okresu zasiłkowego nie mógł przystąpić do pracy z powodu przedłużającej się rehabilitacji leczniczej i wystąpił do ZUS z wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Lekarz orzecznik nie przyznał mu świadczenia rehabilitacyjnego, ponieważ Paweł M. ma już przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

O prawie do świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubezpieczonej. Od orzeczenia lekarza orzecznika ubezpieczonemu przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do Komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia. Ponadto Prezes ZUS w tym terminie może wnieść zarzut wadliwości orzeczenia wydanego przez lekarza orzeczenia. Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wydaje decyzję i przekazuje ją do płatnika zasiłku.

Dokumentami niezbędnymi do uzyskania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego są:

 • Zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego - druk ZUS OL-9 (zastąpił druk N-9),
 • Wywiad zawodowy (druk jest składany przy pierwszym wniosku o świadczenie rehabilitacyjne i tylko w czasie zatrudnienia) - druk ZUS N-10,
 • Oświadczenie do celów świadczenia rehabilitacyjnego - druk ZUS Np.-7.

Anna L. pobierała zasiłek chorobowy w okresie od 20 pażdziernika 2016 r. do 19 kwietnia 2017 r. (tj. 182 dni). Następnie lekarz orzecznik przyznał Annie L. świadczenie rehabilitacyjne na okres 4 miesięcy. Na podstawie orzeczenia ZUS wydał decyzję przyznającą świadczenie rehabilitacyjne na okres od 20 kwietnia 2017 r. do 17 sierpnia 2017 r. (120 dni). Z dniem 30 czerwca 2017 r. zakład pracy rozwiązał umowę o pracę z pracownicą w związku z przyznaniem prawa do emerytury. Ponieważ od 1 lipca 2017 r. Anna L. uprawniona jest do emerytury, nie będzie miała prawa do świadczenia rehabilitacyjnego za okres od 1 lipca do 17 sierpnia 2017 r.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla górników - jest projekt dot. wypłaty dotacji

  Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla pracowników z branży górnictwa węgla brunatnego i innych pracowników sektora elektroenergetycznego. Pracownicy jakich przedsiębiorstw i spółek otrzymają odprawy, świadczenia pieniężne i urlopy w związku z procesem transformacji sektora górniczego w Polsce?

  Zakaz handlu w Wigilię. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: dziesiątego i siedemnastego. Sejmowa komisja poparła projekt Polski 2050

  Przypadająca w niedzielę tegoroczna Wigilia będzie objęta zakazem handlu. Zamiast w Wigilię, sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 r. w pełnym zakresie godzin. Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię.

  Wyważony rozwój zawodowy: Jak inwestować w kształcenie pracowników dla zwiększenia efektywności organizacji

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu każdej firmy jest nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie czy innowacyjne strategie marketingowe, lecz także rozwijanie potencjału swoich pracowników. Wprowadzenie skutecznej strategii inwestycji w rozwój zawodowy staje się zatem nieodzownym elementem dla organizacji pragnących osiągnąć trwały wzrost. 

  Skuteczna retencja pracowników: Klucz do stabilności organizacji

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie zdolnych i zaangażowanych pracowników staje się priorytetem dla każdej organizacji. Retencja pracowników to nie tylko kwestia zatrzymania personelu, ale także budowania trwałych relacji i stabilności wewnętrznej struktury firmy.

  REKLAMA

  Z psem lub kotem na uczelnię - studenci i pracownicy zachwyceni!

  Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia. Podobnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem?

  Przyszłość pracy: Sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30 proc. Korzysta z niej już co trzeci z nich

  Ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji – takie wyniki przynosi najnowszy raport Talent Alpha „The World of Work AI-ed”. Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności. AI to jednak także ogromne wyzwania, które mogą doprowadzić do najczarniejszych scenariuszy. Liderami zmian, na których leży odpowiedzialność za przyszłość rynku pracy są menadżerowie w firmach wdrażających sztuczną inteligencję. 

  Bezpieczeństwo w pracy. Czynniki szkodliwe dla zdrowia – co zagraża pracownikom

  W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy. 

  Łącząc siły: skuteczne zarządzanie firmą dzięki integracji systemu ERP z systemem HR

  Współczesne przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy efektywności, konkurencyjności i innowacyjności. Kluczowe staje się wykorzystanie nowych technologii – w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Systemy ERP przeznaczone do zarządzania ogólnymi zasobami i procesami stają się coraz bardziej rozbudowane, obejmując coraz to większą liczbę obszarów (finanse, logistyka, sprzedaż, zarządzanie łańcuchem dostaw, etc.). 

  REKLAMA

  Do pracy z dzieckiem - posłanka z dzieckiem w Sejmie RP

  Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Sprawa stała się ostatnio medialna, ponieważ jedna z posłanek przyszła do Sejmu RP z dzieckiem, twierdząc, że nie miała go z kim zostawić. 

  Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą

  Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, a aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne. Choroby zawodowe, które najczęściej powodują śmierć pracowników to: choroby układu krążenia; nowotwory złośliwe oraz choroby układu oddechowego.

  REKLAMA