reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Nowe składki wypadkowe od 1 kwietnia 2015 r.

Nowe składki wypadkowe od 1 kwietnia 2015 r.

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe składki na ubezpieczenie wypadkowe. Każdą grupę działalności określa odpowiednia kategoria ryzyka. Dla każdej kategorii ryzyka ustalono stopę procentową składki wypadkowej. Płatnicy po raz pierwszy opłacą składkę wypadkową w nowej wysokości w maju za kwiecień.

Nowe składki wypadkowe od 1 kwietnia 2015 r.

Wielu płatników składek w najbliższym roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2015 r. opłaci składkę wypadkową w nowej wysokości. To wynik wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia różnicującego stopę procentową tej składki. Pierwsze składki w nowej wysokości płatnicy będą opłacać za kwiecień w maju 2015 r.

Płatnik ma obowiązek opłacać składkę wypadkową za każdą zatrudnioną u siebie osobę, która podlega temu ubezpieczeniu. W odróżnieniu od stopy procentowej składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych, stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe dla większości płatników składek jest zróżnicowana. Jest ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Sposób ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jest uzależniony od dwóch czynników:

  1. czy płatnik składek za 3 kolejne, ostatnie lata kalendarzowe przekazywał do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” (formularz ZUS IWA),
  2. od liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez danego płatnika składek do ubezpieczenia wypadkowego.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Jakie znaczenie ma kategoria ryzyka

Płatnicy składek zostali przyporządkowani do określonych grup działalności, w zależności od rodzaju działalności przewidzianej w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ujętej w rejestrze REGON podmiotów gospodarki narodowej. Dla każdej grupy działalności określona została odpowiednia kategoria ryzyka, a dla każdej kategorii ryzyka – ustalona została stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Kategorię ryzyka dla poszczególnych grup działalności ustala się na podstawie danych GUS za 3 ostatnie lata kalendarzowe, dostępnych 31 stycznia danego roku. Kategorię ryzyka dla grup działalności ustala się na okres nie dłuższy niż 3 lata składkowe. W związku z tym począwszy od roku składkowego rozpoczynającego się 1 kwietnia 2015 r. dla poszczególnych grup działalności zostały ustalone nowe kategorie ryzyka i odpowiadające im stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe.

W stosunku do dotychczas obowiązującej regulacji tę samą kategorię ryzyka i tę samą stopę procentową składki zachowało 28 grup działalności.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki dotyczy 8 grup działalności, natomiast w przypadku 28 grup nastąpiło obniżenie kategorii ryzyka i w efekcie – ustalenie niższej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla tych grup działalności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama