| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Renta rodzinna za okres wakacji

Renta rodzinna za okres wakacji

Uczeń lub student może pobierać rentę rodzinną nie tylko w czasie nauki, ale również w miesiącach wakacyjnych. Jeśli udowodni, że od października rozpoczyna kształcenie na studiach wyższych, świadczenie przysługuje mu również za wrzesień.

Wśród członków rodziny, którzy mogą uzyskać rentę rodzinną po osobie zmarłej, są dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej. Do czasu ukończenia 16. roku życia mogą pobierać rentę bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków. Po ukończeniu tego wieku dalsze posiadanie uprawnień do tego świadczenia uzależnione jest od podjęcia i kontynuowania nauki. Renta rodzinna wypłacana jest do terminu jej ukończenia lub zakończenia programowego toku studiów, wskazanego w zaświadczeniu odpowiedniej placówki. Przepisy przewidują jednak pewną granicę wiekową, po której przekroczeniu świadczenie już nie przysługuje. Granicę tę wyznacza ukończenie przez ucznia lub studenta 25. roku życia. Jeśli osiągnął on 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, ZUS przedłuża mu prawo do renty rodzinnej do zakończenia tego roku studiów.

Renta nie tylko w okresie nauki

Do renty rodzinnej uprawnia nauka zarówno w publicznych, jak i niepublicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, szkołach wyższych państwowych lub niepaństwowych, a także w szkołach prowadzonych przez Kościół katolicki. Renta przysługuje również w razie dokształcania lub doskonalenia zawodowego w formach pozaszkolnych (np. w ramach różnego rodzaju kursów lub praktyk zawodowych trwających odpowiednią liczbę godzin). Prawo do renty rodzinnej przysługuje zarówno wtedy, gdy nauka odbywa się w systemie stacjonarnym, jak i zaocznym, wieczorowym czy też korespondencyjnym.

WAŻNE!

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny nie tylko w czasie pobierania nauki, ale przez cały rok szkolny lub akademicki, tj. do 31 sierpnia lub do 30 września. Uprawniony członek rodziny może więc pobierać to świadczenie również za okres wakacji.

Do kiedy renta rodzinna dla osoby uczącej się >>

W przypadku gdy poprzedzają one naukę w kolejnej klasie lub na kolejnym roku studiów, sytuacja jest dosyć prosta. Uczeń szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej ma prawo do renty również za lipiec i sierpień, a student – za lipiec, sierpień i wrzesień.

Przykład

Anna D. jest uprawniona do renty rodzinnej od marca 2005 r. We wrześniu 2010 r. rozpoczęła naukę w liceum. W czerwcu br. otrzymała promocję do drugiej klasy. Mimo niepobierania nauki w okresie wakacji ZUS wypłaci rentę rodzinną również za lipiec i sierpień 2011 r., a następnie będzie kontynuował wypłatę tego świadczenia w nowym roku szkolnym.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK