REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenia żłobków - skutki dla pracowników

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

REKLAMA

Zmiana statusu żłobków pociąga za sobą skutki dla osób w nich zatrudnionych. Mimo że mają oni zagwarantowane niezmienione warunki pracy i płacy, to jednak np. czas pracy pielęgniarek wydłuży się z 7 godz. 35 min. do 8 godz. dziennie. Do 3 maja 2011 r. dyrektor żłobka ma obowiązek poinformować pracowników o wszystkich zmianach warunków zatrudnienia.

Reforma żłobków ma złagodzić rygorystyczne wymagania (sanitarne, organizacyjne i techniczne) wobec tych placówek. Cel ten ma zostać osiągnięty głównie przez odebranie żłobkom statusu zakładów opieki zdrowotnej. To jeden ze skutków obowiązywania nowej ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (dalej: ustawa żłobkowa), która weszła w życie 4 kwietnia 2011 r.

Autopromocja

Odpisy na fundusz socjalny w 2011 r. >>

Ustawa żłobkowa przekształca żłobki w „zwykłe” gminne jednostki budżetowe (żłobki niepubliczne zachowują formę podmiotów prywatnych). Jednocześnie ustawa żłobkowa zastrzega, że restrukturyzacja przebiega na zasadzie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, uregulowanego w art. 231 k.p. Od 4 kwietnia 2011 r. pracownicy żłobków stają się zatem automatycznie pracownikami jednostek bez statusu zakładów opieki zdrowotnej. Z dnia na dzień osoby zatrudnione przed tą datą w publicznych żłobkach zostają też objęte przepisami ustawy o pracownikach samorządowych (wcześniej podlegali oni ustawie o zakładach opieki zdrowotnej).

Transfer z mocy prawa

Przejęcie pracowników żłobków nastąpi z mocy prawa 4 kwietnia 2011 r. (art. 76 ust. 1 i art. 79 ustawy żłobkowej). Wszyscy pracownicy zachowują dotychczasowe warunki pracy i płacy, a sam fakt dokonania przejścia zakładu na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy (art. 231 § 6 k.p.). Nowy i dotychczasowy pracodawca (kierownik żłobka), u których nie działają zakładowe organizacje związkowe, mają obowiązek poinformować pracowników o zamierzonych przekształceniach w związku z transferem (art. 231 § 3 k.p.).

Jakie zmiany niesie dla pracodawcówustawa żłobkowa>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W informacji należy określić:

  • termin przejścia zakładu na innego pracodawcę (czyli 4 kwietnia 2011 r.),
  • przyczyny uzasadniające transfer,
  • prawne, ekonomiczne i socjalne skutki dla pracowników,
  • planowane działania dotyczące warunków zatrudnienia – w szczególności warunki pracy, płacy i przekwalifikowania zawodowego.

Informację kierownik żłobka powinien był przekazać przejmowanym osobom najpóźniej na 30 dni przed datą przejścia zakładu. Nie było to jednak możliwe ze względu na krótkie (miesięczne) vacatio legis ustawy żłobkowej. Dlatego należy uznać, że informację w sprawie przejścia zakładu kierownik żłobka ma prawo dostarczyć pracownikom niezwłocznie.

Jeśli w żłobku – zarówno przed, jak i po zmianach – działa zakładowa organizacja związkowa, dotychczasowy i nowy pracodawca muszą jej przekazać informację o zamierzonych przekształceniach (art. 261 ustawy o związkach zawodowych).

Porozumienia zmieniające

Pracownicy restrukturyzowanych żłobków mają w związku z transferem zagwarantowane niezmienione warunki pracy i płacy. Zmienią się natomiast obowiązujące ich przepisy płacowe. Dotychczasowe przepisy będą obowiązywać do czasu wprowadzenia nowych zasad pracy i wynagradzania przez kierownika żłobka. Zmiany te wprowadzone będą w drodze porozumienia zmieniającego, a jeśli pracownik się nie zgodzi – w formie wypowiedzenia zmieniającego (uchwała Sądu Najwyższego z 16 maja 2003 r., sygn. akt III ZP 9/01; wyrok SN z 24 lipca 2006 r., sygn. akt I PK 253/05).

Od 4 kwietnia 2011 r. pracownicy żłobka podlegają przepisom ustawy o pracownikach samorządowych oraz przepisom rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dyrektorzy żłobków muszą zatem zweryfikować umowy o pracę osób zatrudnianych i przygotować porozumienia i wypowiedzenia zmieniające – tak, by wręczyć je możliwie szybko (najlepiej jeszcze w kwietniu 2011 r.).


Warunki pracy

Jedną z największych zmian w zasadach zatrudniania pracowników żłobków będzie wydłużenie ich czasu pracy. Od 4 kwietnia 2011 r. pracować będą oni przeciętnie po 8 godz. dziennie i 40 godz. tygodniowo. Wcześniej norma dobowa pielęgniarek (stanowiących większość personelu żłobków) wynosiła 7 godz. 35 min., a tygodniowa – średnio 37 godz. i 55 min.

Jak prawidłowo powierzyć pracownikowi inną pracę >>

Wymagania kwalifikacyjne

Dotychczas w żłobkach pracowały niemal wyłącznie pielęgniarki. Ustawa żłobkowa określiła nową strukturę załóg tych placówek. Składają się na nią:

  • dyrektor,
  • opiekunowie dzieci,
  • pielęgniarka lub położne, jeśli do żłobka uczęszcza ponad 20 wychowanków.

Ustawa żłobkowa określa też nowe wymogi kwalifikacyjne wobec tych pracowników, wymagając m.in. od opiekunów dzieci przejścia wielu szkoleń uzupełniających czy aktualizujących. Osoby, które pracowały w żłobku 4 kwietnia 2011 r. przy opiece nad dziećmi, nie muszą w trybie pilnym zaliczać dodatkowych szkoleń. Mają jednak obowiązek zdobyć wyższe wykształcenie do 4 kwietnia 2014 r.

Pielęgniarki lub położne zatrudnione w przekształconych żłobkach na stanowiskach opiekunów dzieci zachowują prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej przez czas tego zatrudnienia, ale nie dłużej niż przez 15 lat od dnia wejścia ustawy żłobkowej w życie.

Zasady wynagradzania

Dyrektorzy żłobków muszą dostosować siatki płac do wymogów ustawy o pracownikach samorządowych i rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. A to oznacza przeszeregowania i pogorszenie warunków uzyskiwania niektórych świadczeń (np. dodatku za pracę w nocy).

Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego >>

Wypowiedzenie zmieniające powoduje modyfikację warunków zatrudniania pracownika po upływie wypowiedzenia. Do połowy okresu wypowiedzenia zatrudniony ma jednak prawo odrzucić propozycję – wtedy stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem wypowiedzenia. W piśmie wypowiadającym dyrektor powinien zawrzeć pouczenie na ten temat. Jeśli pouczenia brakuje, pracownik może odmówić przyjęcia oferty do końca okresu wypowiedzenia.

Zmiany wynikające z porozumienia zmieniającego wchodzą w życie nawet z dnia na dzień – pod warunkiem że tak przewiduje porozumienie zmieniające.


Informacja o warunkach zatrudnienia

Dyrektor żłobka ma również obowiązek poinformować pracowników o zmianie następujących warunków zatrudnienia:

  • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  • wymiarze przysługującego urlopu wypoczynkowego,
  • okresie wypowiedzenia,
  • objęciu układem zbiorowym pracy lub zmianie układu.

Skorygowaną informację o warunkach zatrudnienia przekazuje zatrudnionym w ciągu miesiąca od zaistnienia tych zmian – czyli do 3 maja 2011 r.

O czym pracodawca musi informować pracowników >>

Odejście z pracy

Pracownik żłobka ma prawo zrezygnować z pracy za siedmiodniowym uprzedzeniem w ciągu dwóch miesięcy od wejścia ustawy żłobkowej w życie – czyli do 3 czerwca 2011 r. Nie musi podawać przyczyny swojej decyzji. Taki tryb rozstania powoduje dla niego skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem pracodawcy. Jednak skutki te wywierają wpływ dopiero na przyszłe zatrudnienie danej osoby – co oznacza, że przejmujący zakład nie musi mu przekazywać wypowiedzenia (wyrok SN z 25 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 647/99). W tej sytuacji nie przysługuje mu odprawa z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników, chyba że propozycja nowych warunków pracy i/lub płacy była rażąco niekorzystna.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON: Trwa nabór wniosków o dofinansowanie z programu Rehabilitacja 25 plus. Można uzyskać 3200,00 zł miesięcznie

Do 7 czerwca 2024 r. można składać wnioski o przyznanie środków na realizację programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie ze środków PFRON ma na celu pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną, które nie są objęte rehabilitacją społeczną w placówkach dziennej aktywności.

Rada Ministrów: Będzie nowa ustawa o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Praca Polaków ma być chroniona

Rząd zajmie się nowymi przepisami regulującymi zatrudnianie cudzoziemców. Procedury mają być uszczelnione, sankcje zaostrzone, a praca polskich pracowników – chroniona.

Nowy projekt PFRON: Turystyka wytchnieniowa dla osób z niepełnosprawnością i ich najbliższych

Turystyka wytchnieniowa jest przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. PFRON przygotowuje się do realizacji projektu „Urlop od opieki. Model turystyki wytchnieniowej”, w związku z czym ogłosił otwarty nabór partnera krajowego. Oferty można składać do 27 maja 2024 r.

Opieka nad dzieckiem. Jak wnioskować o dodatkowy płatny urlop? Ile on wynosi?

Masz dziecko w wieku do 14 lat? W Kodeksie pracy przewidziano możliwość uzyskania płatnego urlopu na opiekę nad nim. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do portalu PUE ZUS

14 maja dostęp do PUE ZUS będzie ograniczony z powodu prac serwisowych.

Świadczenie wspierające: komu przysługuje? Jak wnioskować?

Co to jest świadczenie wspierające? Komu przysługuje świadczenie wspierające? Jak wnioskować o świadczenie wspierające? Kto wypłaca świadczenie wspierające?

Od 1 lipca 2024 r. będzie 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Co miesiąc 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Od 1 lipca 2024 r. pieniądze trafią do zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Dodatkowy płatny urlop dla niepełnosprawnych. Dla jakich grup i ile dni w 2024 r.?

Jeśli masz orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności (tzw. druga grupa), przysługuje ci dodatkowy płatny urlop w wymiarze 10 lub 21 dni rocznie. To uprawnienie wynika z innej ustawy niż Kodeks pracy.

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jak uzyskać?

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty. Jak uzyskać? Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty? Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny 2024?

Zmiany w kodeksie pracy 2024 [projekt]. Do stażu pracy będzie wliczana działalność gospodarcza, umowy zlecenia, agencyjne, niezawodowa służba wojskowa i inne okresy ubezpieczenia

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowywana jest kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Tym razem zmiany mają dotyczyć stażu pracy. Poinformowano o tym w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, gdzie opublikowano założenia tego projektu. W III kwartale 2024 r. ta nowelizacja ma trafić do Sejmu.

REKLAMA