| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak przeprowadzić konsultację związkową wypowiedzenia umowy o pracę

Jak przeprowadzić konsultację związkową wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca przy wypowiadaniu umów o pracę pracownikom musi pamiętać o poinformowaniu związku zawodowego o tym zamiarze, a następnie powinien złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy danemu pracownikowi.

Pracownik reprezentowany przez związek

Obowiązek informacyjny obejmuje zamiar wypowiedzenia umowy pracownikom reprezentowanym przez związek, czyli pracownikom będącym członkami zakładowej organizacji związkowej lub pracownikom, którzy zwrócili się do związku zawodowego, a związek ten wyraził zgodę na obronę ich praw.

Pracownik niezrzeszony w związku zawodowym ma prawo do obrony swoich praw na zasadach dotyczących pracowników będących członkami związku, jeżeli wybrana przez niego zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na obronę jego praw pracowniczych (art. 30 ust. 2 ustawy).

Związki zawodowe w firmie >>

Aby uzyskać informację o członkach zakładowej organizacji związkowej i pracownikach, których praw broni ta organizacja, pracodawca jest zobowiązany zwrócić się do zakładowej organizacji związkowej o informację w tym zakresie. Nieudzielenie jej w ciągu 5 dni zwalnia pracodawcę od obowiązku współdziałania z zakładową organizacją związkową.

O tym, czy pracodawca powinien każdorazowo zwracać się do wszystkich organizacji związkowych z pytaniem, czy reprezentują daną osobę, zdania są podzielone. Jednak to pracownik, który nie jest członkiem organizacji związkowej, powinien sam poinformować pracodawcę o tym, że dany związek zawodowy reprezentuje jego interesy i broni jego praw.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 12 stycznia 1998 r. (I PKN 454/97, OSNP 1998/22/654).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK