| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Rozwiązanie umowy o pracę z chorym pracownikiem

Rozwiązanie umowy o pracę z chorym pracownikiem

Choroba pracownika jest przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność w pracy. Sama jednak niezdolność do pracy nie musi się pokrywać z nieobecnością w pracy, ani o niej przesądzać.

Pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim nie można wypowiedzieć umowy o pracę. Dopiero przy długotrwałej nieobecności, po upływie ustawowych okresów ochronnych pracodawca ma możliwość i to natychmiastowego rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę.

Chory, ale wykonuje pracę

Choroba pracownika, stwierdzona zaświadczeniem lekarskim o jego niezdolności do pracy, skutkująca ochroną stosunku pracy, powinna istnieć w dacie złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Pracownik chroniony jest przed zwolnieniem w zasadzie od momentu wystąpienia objawów chorobowych, które uniemożliwiły mu dalsze wykonywanie pracy. Jeżeli jednak mimo otrzymanego zwolnienia lekarskiego pracownik nadal świadczy pracę, to sam pozbawia się ochrony przed skutecznym wypowiedzeniem mu umowy o pracę. Zgodnie z uchwałą pełnego składu Sądu Najwyższego z 11 marca 1993 r. wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, jest skuteczne, gdyż o bezskuteczności takiego wypowiedzenia decyduje wyłącznie nieobecność pracownika w pracy (I PZP 68/92, OSNC 1993/9/140). Wykonywanie pracy jest aktywną formą obecności pracownika w pracy i już ten fakt przemawia przeciwko późniejszym twierdzeniom pracownika o jego niezdolności do pracy.

Przykład

Pracownik rozpoczął pracę o godz. 8.00, a o godz. 10.00 zostało mu wręczone pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę. W następnym dniu pracownik przedstawił zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że był niezdolny do pracy w dniu, w którym otrzymał pismo o rozwiązaniu z nim stosunku pracy. Pomimo tej okoliczności wypowiedzenie umowy o pracę jest skuteczne, a umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, niezależnie od tego, jak długo pracownik będzie chorował.

Wzór rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia >>

Za niezgodne z przepisami prawa pracy będzie jednak wręczenie pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę w dniu, w którym nie świadczył on pracy, a jedynie przyszedł do zakładu pracy, aby przynieść zwolnienie lekarskie. Taka sama ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę będzie przysługiwać pracownikom, którzy byli faktycznie chorzy w dniu, w którym doręczono im wypowiedzenie, ale pozostawali na miejscu pracy ze względu na niemożność opuszczenia stanowiska pracy czy też w celu załatwienia ważnych spraw pracodawcy.

Przykład

Pracownik nie zjawił się w pracy, informując w rozmowie telefonicznej pracodawcę, że ma wizytę u lekarza. Po prośbach pracodawcy przed wizytą u lekarza udał się do siedziby pracodawcy w celu spotkania z kontrahentami. Po tym spotkaniu wręczono mu wypowiedzenie. Następnego dnia pracownik przedstawił zwolnienie lekarskie, z którego wynikało, że poprzedniego dnia był niezdolny do pracy. W takim przypadku pracownik, chociaż świadczył pracę, nie będzie pozbawiony ochrony, gdyż wykonywał swoje obowiązki na prośbę pracodawcy mimo choroby.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK