| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Obliczanie wynagrodzenia chorobowego na przełomie roku

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego na przełomie roku

Pracownik chorujący na przełomie roku może otrzymać albo wynagrodzenie chorobowe, albo zasiłek chorobowy. Uzyskanie konkretnego świadczenia zależy od tego, jakie świadczenie otrzymywał do 31 grudnia.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikom na podstawie art. 92 k.p. Uregulowania zawarte w tym przepisie precyzyjnie określają uprawnionych, wysokość wynagrodzenia, zasady ustalania oraz okres, za jaki pracodawca ma obowiązek wypłacać przedmiotowe wynagrodzenie. Jednak wątpliwości związane z ustaleniem liczby dni, za które należy wypłacić wynagrodzenie, i sposobem ich obliczania pojawiają się wówczas, gdy niezdolność do pracy pracownika przypada na przełomie roku.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego >>

Uprawnieni do wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu:

  • choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • choroby przypadającej w czasie ciąży,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów,
  • poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest za okres 33 dni niezdolności do pracy przypadających łącznie w ciągu roku kalendarzowego (w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – za okres 14 dni przypadających w ciągu roku kalendarzowego; dotyczy to niezdolności pracownika do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia) w wysokości 80% lub 100% wynagrodzenia pracownika. Od 34. dnia (od 15. dnia w przypadku, o którym mowa powyżej) przysługuje zasiłek chorobowy.

Okres 33 dni niezdolności do pracy (lub 14 dni) w danym roku kalendarzowym ustala się, sumując poszczególne niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym. Nie ma przy tym znaczenia to, czy pracownik w ciągu roku zmieniał pracę, czy był zatrudniony u jednego pracodawcy.

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego >>

Przykład

Do 31 lipca 2009 r. pracownik pracował w firmie X i przez 20 dni (od 2 do 21 lutego) był niezdolny do pracy. Następnie został zatrudniony u pracodawcy Y, gdzie przedstawił świadectwo pracy, z którego wynikało, za ile dni w 2009 r. poprzedni pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie chorobowe. W nowym miejscu pracy był niezdolny do pracy przez 15 dni (od 4 do 18 września). Pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie chorobowe za 13 dni (sumując z liczbą dni niezdolności do pracy w lutym), a za 2 dni zasiłek chorobowy.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia chorobowego, gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa. W takiej sytuacji pracownikowi od pierwszego dnia choroby przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK