| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadek incognito w prawie pracy

Świadek incognito w prawie pracy

Inspektor pracy utajnia protokół przesłuchania pracownika i nie udostępnia go pracodawcy, jeżeli informacje przekazane przez pracownika w toku przesłuchania mogłyby narazić go m.in. na utratę pracy lub szykany ze strony współpracowników.

Świadek incognito – świadek anonimowy to świadek, który został przesłuchany w toku postępowania karnego, a którego okoliczności umożliwiające ujawnienie tożsamości, w tym dane osobowe, z uwagi na uzasadnioną obawę niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, poza prokuratorem i sądem, nie są znane innym uczestnikom postępowania. W postępowaniu sądowym nadanie świadkowi statusu świadka incognito w obecnym stanie prawnym możliwe jest wyłącznie w postępowaniu karnym.

Pracownik – świadek w postępowaniu sądowym

Postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy odbywa się na zasadach określonych w Kodeksie postępowania cywilnego, który nie przewiduje możliwości utajnienia danych personalnych świadka, a tym samym nadania statusu świadka incognito. Oznacza to, że pracownik wezwany w charakterze świadka w sprawie z zakresu prawa pracy nie może liczyć na to, że jego zeznania będą anonimowe dla stron postępowania, czyli pracodawcy lub pracownika będącego stroną. W konsekwencji, w obawie przed utratą pracy lub innymi szykanami ze strony pracodawcy zeznający pracownicy często zatajają pewne fakty, utrudniając tym samym lub uniemożliwiając sądowi zebranie materiału dowodowego i rozstrzygnięcie sprawy.

Kontrola inspekcji pracy - obowiązki pracodawcy >>

Brak możliwości utajnienia danych świadka może też być sytuacją niekorzystną dla będącego stroną w sporze pracodawcy, ponieważ zeznający pracownik w obawie przed reakcją współpracowników zataja fakty przemawiające na korzyść pracodawcy. Dlatego też ze względu na szczególną zależność między pracownikiem a pracodawcą zasadny wydaje się postulat wprowadzenia w sprawach z zakresu prawa pracy możliwości utajnienia danych personalnych świadków zatrudnionych u pracodawcy będącego stroną postępowania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK