| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadek incognito w prawie pracy

Świadek incognito w prawie pracy

Inspektor pracy utajnia protokół przesłuchania pracownika i nie udostępnia go pracodawcy, jeżeli informacje przekazane przez pracownika w toku przesłuchania mogłyby narazić go m.in. na utratę pracy lub szykany ze strony współpracowników.

Do przechowywania i udostępniania wniosków i postanowień stosuje się przepisy o postępowaniu z dokumentami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy służbowej. Postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych, należy doręczyć podmiotowi kontrolowanemu w dniu przedstawienia protokołu z kontroli.

Przykład

Do PIP wpłynęła anonimowa skarga pracowników jednego z zakładów pracy. W skardze tej pracownicy informują, że pracodawca łamie przepisy dotyczące czasu pracy. Nie rekompensuje pracy w godzinach nadliczbowych oraz zmusza pracowników do świadczenia pracy w soboty będące dla nich dniami wolnymi od pracy, nie udzielając w zamian innego dnia wolnego. W czasie kontroli inspektor PIP stwierdził, że zgodnie z prowadzoną przez pracodawcę ewidencją czasu pracy pracownicy pracują po 8 godzin dziennie średnio 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym. Inspektor pracy przesłuchał 5 pracowników zakładu, po czym stwierdził, że zachodzi uzasadniona obawa, że w związku z udzieleniem informacji pracownicy ci mogą być narażeni na szykany ze strony pracodawcy, a nawet na utratę pracy. Pracownicy złożyli wnioski o zachowanie w tajemnicy ich danych osobowych. Na podstawie tych wniosków inspektor pracy wydał postanowienie o utajnieniu danych osobowych tych świadków.

Praca w nadgodzinach kadry zarządzającej >>

Na postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka pracodawcy przysługuje zażalenie. Należy je wnieść w terminie 3 dni od dnia doręczenia postanowienia do właściwego okręgowego inspektora pracy. Postępowanie dotyczące zażalenia toczy się bez udziału pracodawcy i objęte jest tajemnicą służbową. W sytuacji gdy okręgowy inspektor pracy uwzględni zażalenie podmiotu kontrolowanego, protokół przesłuchania świadka podlega zniszczeniu, a inspektor pracy zamieszcza w protokole z kontroli wzmiankę o zniszczeniu protokołu, którego dotyczy uchylone postanowienie.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK