| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Czasowa zmiana warunków wynagradzania

Czasowa zmiana warunków wynagradzania

Zmiana warunków wynagrodzenia może zostać dokonana w drodze porozumienia pracodawcy z pracownikami. Warunkiem zawarcia takiego porozumienia jest zła sytuacja finansowa pracodawcy.

Podobnie jak w przypadku porozumienia w trybie art. 91 k.p. dopuszczalność zawarcia takiego porozumienia uzależniona jest od sytuacji finansowej pracodawcy, przy czym ocena także pozostawiona jest stronom takiego porozumienia, tj. pracodawcy i pracownikom.

W przeciwieństwie jednak do porozumienia wskazanego powyżej jedynie pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników lub nieobjęci układem zbiorowym pracy mogą skorzystać z tego środka prawnego, co oznacza, że omawiany przepis ma węższy zakres podmiotowy.

WAŻNE!

Artykuł 231a k.p. może mieć zastosowanie wyłącznie do postanowień indywidualnych umów o pracę.

Jak prawidłowo zmienić pracownikowi stanowisko pracy>>

Artykuł 231a k.p. ma także węższy zakres przedmiotowy, gdyż porozumienie zawarte zgodnie z tym przepisem może odnosić się jedynie do treści warunków zatrudnienia wynikających z indywidualnych umów o pracę. Co więcej porozumienie takie musi zmierzać do pogorszenia warunków zatrudnienia, czego nie przewidywał art. 91 k.p. Jak wskazuje dyspozycja art. 231a k.p., nie jest możliwe zawieszenie obowiązywania jakichkolwiek przepisów prawa pracy. Przez zawarcie porozumienia dopuszczalne jest zastosowanie – zamiast zawartych w indywidualnych umowach o pracę warunków – postanowień mniej korzystnych dla pracowników, bez potrzeby stosowania wypowiedzeń zmieniających warunki pracy lub płacy.

Przykład

Wobec pogorszenia się sytuacji finansowej pracodawca oraz pracownicy, reprezentowani przez wybranych na zebraniu przedstawicieli, zawarli porozumienie o zawieszeniu wynikających z umów o pracę premii kwartalnych na okres 2 lat.

Na podstawie § 2 art. 9 przepisy § 1–4 omawianego artykułu stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że zastosowanie znajdą omówione powyżej przepisy dotyczące stron i reprezentacji pracowników oraz maksymalnego okresu obowiązywania porozumienia. Ponadto także w odniesieniu do tego porozumienia istnieje obowiązek zgłoszenia jego zawarcia inspektorowi pracy.

Podstawa prawna:

  • wyrok Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2005 r. (III PK 91/2005, OSNP 2006/21–22/316).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK