| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Postępowanie przy wypłacie zasiłków

Postępowanie przy wypłacie zasiłków

Postępowanie przy wypłacie zasiłków – obejmuje określony zakres czynności podejmowanych w związku z wypłatami zasiłków. System wypłaty zasiłków jest zróżnicowany z uwagi na wielość świadczeń zasiłkowych.

Wypłaty zasiłków nie reguluje jeden akt prawny, a odpowiednie procedury postępowań znajdują swoje odzwierciedlenie w przepisach aktów różnej rangi prawnej: ustawach, rozporządzeniach.

W przypadku najpowszechniejszych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, tj. zasiłków: chorobowego, wyrównawczego, macierzyńskiego i opiekuńczego, podmiotami zobowiązanymi do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń są: płatnik lub ZUS. Obowiązki obciążają płatnika, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. W pozostałych przypadkach, jak również gdy ubezpieczonym jest osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, osoba z nią współpracująca, duchowny, zatrudniona u pracodawcy zagranicznego lub osoba uprawniona do zasiłku po ustaniu ubezpieczenia – obowiązki związane z realizacją świadczeń obciążają ZUS. Liczbę ubezpieczonych, od której uzależnione są obowiązki płatnika, co do zasady, ustala się na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Płatnik ma obowiązek ustalić prawo do zasiłku, obliczyć jego wysokość, a następnie wypłacić świadczenie. Za te działania ponosi odpowiedzialność w postaci konieczności zwrotu nadpłaty ZUS, jeśli źle obliczy wysokość świadczenia i bezpodstawnie nadpłaci zasiłek.

Wypłata zasiłku uzależniona jest od prawidłowego udokumentowania do niego prawa, np. zaświadczeniem lekarskim, które należy złożyć w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. Niedochowanie terminu wiąże się z obniżeniem wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia orzeczenia o 25% wysokości należnego świadczenia.

ZUS oraz płatnicy składek mogą weryfikować prawidłowość wykorzystywania zaświadczeń lekarskich, ich formalnej poprawności, a nawet prawidłowości orzekania oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich.

W przypadku pojawienia się wątpliwości w zakresie uprawnienia do zasiłku, rozstrzyga je ZUS w drodze decyzji administracyjnej. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do właściwego sądu rejonowego – sądu ubezpieczeń społecznych w terminie 1 miesiąca. Odwołanie należy wnieść za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję. ZUS może sam zmienić lub uchylić swoją decyzję w terminie 30 dni, jeśli uzna odwołanie za słuszne.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK