| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Premia

Premia

Premia – to dodatkowy, z reguły zmienny, niestały i uzupełniający składnik wynagrodzenia wynikający z umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego kształtuje się stosunek pracy, np. regulaminu wynagradzania.

Premia należy się pracownikowi pod warunkiem spełnienia określonych w akcie ją ustalającym przesłanek przy jednoczesnym niewystępowaniu tamże przesłanek negatywnych. O charakterze premii nie decyduje jej nazwa, ale sposób uregulowania.

Spełnienie przez pracownika skonkretyzowanych i zobiektywizowanych przesłanek premiowych powoduje powstanie prawa podmiotowego do przyznania pracownikowi premii. W orzecznictwie Sądu Najwyższego podkreśla się, że jeżeli wypłata świadczenia uzależniona jest od spełnienia konkretnego i podlegającego weryfikacji warunku, to będzie ono zawsze stanowiło premię, a nie nagrodę uzależnioną od uznania pracodawcy. Sam akt przyznania premii ma wyłącznie charakter deklaratywny.

Premię należy odróżnić od nagrody, wyróżnienia i tzw. premii uznaniowej. Premia uznaniowa nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia.

Prawo do premii wiąże się wyłącznie z rzetelnym, a nie ponadprzeciętnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych w konkretnym okresie rozliczeniowym. Prawo to nie może być wyłączone w razie rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem. Pracownicy mający jednakowy wkład w wypracowanie zysku mają równe prawo do premii.

W zakresie opodatkowania i oskładkowania premie traktowane są tak samo jak wynagrodzenie i podlegają tym samym zasadom podatkowym i ubezpieczeniowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK