| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Premia

Premia

Premia – to dodatkowy, z reguły zmienny, niestały i uzupełniający składnik wynagrodzenia wynikający z umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego kształtuje się stosunek pracy, np. regulaminu wynagradzania.

Premia należy się pracownikowi pod warunkiem spełnienia określonych w akcie ją ustalającym przesłanek przy jednoczesnym niewystępowaniu tamże przesłanek negatywnych. O charakterze premii nie decyduje jej nazwa, ale sposób uregulowania.

Spełnienie przez pracownika skonkretyzowanych i zobiektywizowanych przesłanek premiowych powoduje powstanie prawa podmiotowego do przyznania pracownikowi premii. W orzecznictwie Sądu Najwyższego podkreśla się, że jeżeli wypłata świadczenia uzależniona jest od spełnienia konkretnego i podlegającego weryfikacji warunku, to będzie ono zawsze stanowiło premię, a nie nagrodę uzależnioną od uznania pracodawcy. Sam akt przyznania premii ma wyłącznie charakter deklaratywny.

Premię należy odróżnić od nagrody, wyróżnienia i tzw. premii uznaniowej. Premia uznaniowa nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia.

Prawo do premii wiąże się wyłącznie z rzetelnym, a nie ponadprzeciętnym wykonywaniem obowiązków pracowniczych w konkretnym okresie rozliczeniowym. Prawo to nie może być wyłączone w razie rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem. Pracownicy mający jednakowy wkład w wypracowanie zysku mają równe prawo do premii.

W zakresie opodatkowania i oskładkowania premie traktowane są tak samo jak wynagrodzenie i podlegają tym samym zasadom podatkowym i ubezpieczeniowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Łunio

Niezależny ekspert ds. programu Płatnik. Były wieloletni administrator przekazu elektronicznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadał za administrację siecią i aplikacjami interakcyjnymi (m.in. programem Płatnik) w Kompleksowym Systemie Informatycznym i od strony klienta ZUS. Doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK