| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Utwór pracowniczy

Utwór pracowniczy

Pracodawca nabywa majątkowe prawa autorskie do utworu pracownika tylko w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Gdy pracodawcą jest osoba prawna, cel umowy należy ocenić w kontekście przedmiotu podstawowej działalności pracodawcy wynikającej, np. z jego statutu czy innego aktu kształtującego, natomiast w odniesieniu do pozostałej kategorii pracodawców – w kontekście prowadzonej, zarejestrowanej przez nich działalności gospodarczej z uwzględnieniem obiektywnie rozumianego przeznaczenia utworu, czyli jego normalnych możliwości zastosowania i charakteru.

W umowie o pracę będzie dopuszczalne postanowienie przenoszące całość autorskich praw majątkowych na pracodawcę, tzn. również tych praw, które wykraczają poza cel samej umowy i zgodny zamiar stron. Swobodne rozporządzenie tymi prawami nie może jedynie dotyczyć pól eksploatacji nieznanych w chwili zawarcia umowy. Z drugiej strony oznacza to, że np. prawo do eksploatacji utworu poza wyraźnie wskazanymi w umowie granicami pozostaje w dalszym ciągu przy twórcy pracowniku.

Co do zasady nie ma potrzeby zawierania dodatkowej umowy o przeniesienie praw autorskich.

Przepisy prawa autorskiego przewidują możliwość powrotu praw autorskich wraz z własnością przedmiotu, na którym prawo to zostało utrwalone do twórcy–pracownika. Następuje to w sytuacji, gdy pracodawca w ustalonym terminie nie przystąpi do rozpowszechniania utworu przeznaczonego w umowie o pracę do rozpowszechniania. Termin na rozpowszechnienie wynosi co do zasady 2 lata od daty przyjęcia utworu. Po jego upływie, zanim jednak nastąpi skutek w postaci powrotu praw, twórca musi wcześniej wyznaczyć pracodawcy na piśmie odpowiedni termin na podjęcie czynności związanych z rozpowszechnieniem z zastrzeżeniem, że w przypadku niepodjęcia przez pracodawcę wskazanych działań prawa autorskie wracają do pracownika. Strony umowy mogą określić inny niż 2-letni termin na przystąpienie do rozpowszechniania utworu. Pracownik i pracodawca mogą również w ogóle wyłączyć możliwość powrotu praw do twórcy albo ograniczyć zakres tych praw w odniesieniu do uzyskanych pierwotnie.

Wraz z powrotem praw następuje powrót przedmiotu, na którym utwór został utrwalony.

W przypadku gdy pracownik nie dostarczy pracodawcy umówionego utworu, nie dojdzie do nabycia przez niego praw autorskich. Pracownik w dalszym ciągu pozostaje podmiotem tych praw, jednak dochodzi jednocześnie do naruszenia przez niego obowiązków pracowniczych.

Pracodawcy nie wyposażono w środki prawne umożliwiające zmuszenie autora do przekazania utworu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK