| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Utwór pracowniczy

Utwór pracowniczy

Pracodawca nabywa majątkowe prawa autorskie do utworu pracownika tylko w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Gdy pracodawcą jest osoba prawna, cel umowy należy ocenić w kontekście przedmiotu podstawowej działalności pracodawcy wynikającej, np. z jego statutu czy innego aktu kształtującego, natomiast w odniesieniu do pozostałej kategorii pracodawców – w kontekście prowadzonej, zarejestrowanej przez nich działalności gospodarczej z uwzględnieniem obiektywnie rozumianego przeznaczenia utworu, czyli jego normalnych możliwości zastosowania i charakteru.

W umowie o pracę będzie dopuszczalne postanowienie przenoszące całość autorskich praw majątkowych na pracodawcę, tzn. również tych praw, które wykraczają poza cel samej umowy i zgodny zamiar stron. Swobodne rozporządzenie tymi prawami nie może jedynie dotyczyć pól eksploatacji nieznanych w chwili zawarcia umowy. Z drugiej strony oznacza to, że np. prawo do eksploatacji utworu poza wyraźnie wskazanymi w umowie granicami pozostaje w dalszym ciągu przy twórcy pracowniku.

Co do zasady nie ma potrzeby zawierania dodatkowej umowy o przeniesienie praw autorskich.

Przepisy prawa autorskiego przewidują możliwość powrotu praw autorskich wraz z własnością przedmiotu, na którym prawo to zostało utrwalone do twórcy–pracownika. Następuje to w sytuacji, gdy pracodawca w ustalonym terminie nie przystąpi do rozpowszechniania utworu przeznaczonego w umowie o pracę do rozpowszechniania. Termin na rozpowszechnienie wynosi co do zasady 2 lata od daty przyjęcia utworu. Po jego upływie, zanim jednak nastąpi skutek w postaci powrotu praw, twórca musi wcześniej wyznaczyć pracodawcy na piśmie odpowiedni termin na podjęcie czynności związanych z rozpowszechnieniem z zastrzeżeniem, że w przypadku niepodjęcia przez pracodawcę wskazanych działań prawa autorskie wracają do pracownika. Strony umowy mogą określić inny niż 2-letni termin na przystąpienie do rozpowszechniania utworu. Pracownik i pracodawca mogą również w ogóle wyłączyć możliwość powrotu praw do twórcy albo ograniczyć zakres tych praw w odniesieniu do uzyskanych pierwotnie.

Wraz z powrotem praw następuje powrót przedmiotu, na którym utwór został utrwalony.

W przypadku gdy pracownik nie dostarczy pracodawcy umówionego utworu, nie dojdzie do nabycia przez niego praw autorskich. Pracownik w dalszym ciągu pozostaje podmiotem tych praw, jednak dochodzi jednocześnie do naruszenia przez niego obowiązków pracowniczych.

Pracodawcy nie wyposażono w środki prawne umożliwiające zmuszenie autora do przekazania utworu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK