| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Outplacement

Outplacement

Outplacement – to tzw. zwolnienia monitorowane. Dzięki tej instytucji pracownik, z którym rozwiązano umowę o pracę, jest wspierany w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia.

Outplacement oznacza rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w związku z którym są świadczone usługi rynku pracy dla pracowników będących w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, a także zagrożonych wypowiedzeniem.

To proces, w którego ramach priorytetowym celem staje się łagodzenie następstw zwolnień dla pracowników zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i zakładu pracy.

Dzięki licznym opracowywanym specjalnie w tym celu programom zwalniani pracownicy zdobywają w różnych formach, w zależności od metody, jaka zostanie przyjęta w zakładzie pracy, nowe kwalifikacje, co znacznie zwiększy ich szanse w poszukiwaniu nowej pracy. W praktyce stosowania zwolnień monitorowanych wymienia się kilka ich rodzajów, np. według kryterium charakteru grupy odbiorców outplacement dzielimy na:

  • grupowy – to program, który jest realizowany, jeżeli zachodzi konieczność jednorazowego zwolnienia grupy liczącej co najmniej 15 pracowników.
  • indywidualny – zapewnia osobistą opiekę doradcy nad pracownikiem, z którym ma być rozwiązany stosunek pracy. Z reguły adresowany jest do menedżerów i kluczowych dla firmy pracowników,
  • mieszany – łączy w sobie elementy programów grupowych oraz indywidualnych. Z jednej strony prowadzi się zajęcia, kursy, szkolenia grupowe z jednoczesnym otoczeniem rozbudowaną opieką indywidualną dla każdego uczestnika. Ten model z reguły jest stosowany, gdy zwalniani są pracownicy należący do podobnej kategorii, np. kadra kierownicza.

Podejmowane działania przeważnie skupiają się wokół spotkań, warsztatów grupowych – tematycznych dostosowanych do potrzeb pracowników, zapewnienia opieki psychologicznej pracownikom oraz wskazania narzędzi poszukiwania ofert nowej pracy. Pracownicy mają okazję zdobycia wiedzy w zakresie pisania dokumentów aplikacyjnych, zakładania i finansowania własnej działalności. Po szkoleniu posiądą również niezbędną wiedzę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Na spotkaniach często obecni są psychologowie, którzy dbają o poprawę poczucia własnej wartości pracowników, ich pewności siebie i ograniczenia do minimum stresu związanego z sytuacją, w jakiej się znaleźli.

Outplacement często obejmuje również wsparcie finansowe w postaci dodatkowych odpraw, premii, pomocy w przeprowadzce do nowej miejscowości czy innego mieszkania.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK