| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Odwołanie z urlopu

Odwołanie z urlopu

Odwołanie z urlopu – to uprawnienie pracodawcy do przerwania biegu urlopu, czyli okresu, w którym pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy i może swobodnie korzystać z przysługującego mu czasu wolnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nawet wówczas pracodawcy przysługują wobec swojego pracownika pewne uprawnienia.

Odwołanie z urlopu stanowi wyjątek od zasady nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego i może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy zostaną spełnione łącznie 2 przesłanki:

  • wystąpiły zdarzenia, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez pracownika takiego urlopu, albo wtedy gdy pracodawca nie mógł przewidzieć potrzeby obecności tego pracownika (w przeciwnym razie pracodawca powinien przesunąć urlop wypoczynkowy pracownika na inny termin),
  • powrót pracownika jest niezbędny do zapewnienia prawidłowego toku pracy z uwagi na posiadane przez niego kwalifikacje.

Decyzja pracodawcy o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego powinna być uzasadniona, choć przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku precyzyjnego poinformowania pracownika o przyczynie samego odwoływania.

Odwołanie pracownika z urlopu, gdy nie istniały przesłanki dopuszczalności odwołania, a rzeczywistym celem działania pracodawcy było wręczenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, kwalifikuje się do uznania za niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

Odwołując pracownika, pracodawca wskazuje dokładny termin, w którym pracownik jest zobowiązany stawić się do pracy w taki sposób, aby ten mógł uczynić temu zadość, biorąc pod uwagę miejsce jego pobytu oraz połączenia komunikacyjne.

Ponieważ pracownik jest obowiązany wykonywać polecenia pracodawcy oraz dbać o dobro zakładu pracy i jego mienie, nie może odmówić powrotu z przerwanego urlopu wypoczynkowego, w przeciwnym razie naraża się na karę porządkową, a nawet rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Pracodawca jest zobowiązany zwrócić pracownikowi koszty, jakie ten poniósł bezpośrednio w związku z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego. Pracownik powinien więc w tym celu udokumentować swoje żądanie.

Po powrocie pracownika do pracy pracodawca będzie musiał uzgodnić z nim inny termin, w którym wykorzystana zostanie pozostała część urlopu wypoczynkowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK