| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Odwołanie z urlopu

Odwołanie z urlopu

Odwołanie z urlopu – to uprawnienie pracodawcy do przerwania biegu urlopu, czyli okresu, w którym pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy i może swobodnie korzystać z przysługującego mu czasu wolnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nawet wówczas pracodawcy przysługują wobec swojego pracownika pewne uprawnienia.

Odwołanie z urlopu stanowi wyjątek od zasady nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego i może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy zostaną spełnione łącznie 2 przesłanki:

  • wystąpiły zdarzenia, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez pracownika takiego urlopu, albo wtedy gdy pracodawca nie mógł przewidzieć potrzeby obecności tego pracownika (w przeciwnym razie pracodawca powinien przesunąć urlop wypoczynkowy pracownika na inny termin),
  • powrót pracownika jest niezbędny do zapewnienia prawidłowego toku pracy z uwagi na posiadane przez niego kwalifikacje.

Decyzja pracodawcy o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego powinna być uzasadniona, choć przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku precyzyjnego poinformowania pracownika o przyczynie samego odwoływania.

Odwołanie pracownika z urlopu, gdy nie istniały przesłanki dopuszczalności odwołania, a rzeczywistym celem działania pracodawcy było wręczenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, kwalifikuje się do uznania za niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

Odwołując pracownika, pracodawca wskazuje dokładny termin, w którym pracownik jest zobowiązany stawić się do pracy w taki sposób, aby ten mógł uczynić temu zadość, biorąc pod uwagę miejsce jego pobytu oraz połączenia komunikacyjne.

Ponieważ pracownik jest obowiązany wykonywać polecenia pracodawcy oraz dbać o dobro zakładu pracy i jego mienie, nie może odmówić powrotu z przerwanego urlopu wypoczynkowego, w przeciwnym razie naraża się na karę porządkową, a nawet rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Pracodawca jest zobowiązany zwrócić pracownikowi koszty, jakie ten poniósł bezpośrednio w związku z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego. Pracownik powinien więc w tym celu udokumentować swoje żądanie.

Po powrocie pracownika do pracy pracodawca będzie musiał uzgodnić z nim inny termin, w którym wykorzystana zostanie pozostała część urlopu wypoczynkowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK